شروع دور تازه مذاکرات سوریه در ژنو

دی میستورا حق نشر عکس AFP

سازمان ملل متحد دور تازه ای از مذاکرات غیرمستقیم در ژنو را علیرغم موضع گیری بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، دایر بر "نامربوط" بودن این مذاکرات برگزار کرده است.

دولت و مخالفان برای بحث درباره چهار موضوع - انتقال سیاسی، قانون اساسی تازه، انتخابات و مبارزه با تروریسم - توافق کرده اند.

آقای اسد گفته است که این گفتگوها به "هیچ نتیجه ملموسی" منجر نخواهد شد.

اما استفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل پافشاری می کند که هیات ۱۸ نفره نمایندگان دولت در سوئیس باید برای صلح "تلاش کنند."

پنج دور قبلی مذاکرات پیشرفت کمی در جهت یافتن یک راه حل سیاسی برای جنگ داخلی شش ساله سوریه داشته است؛ جنگی که بیش از ۳۰۰ هزار کشته به جا گذاشته است.

آقای دی میستورا صبح سه شنبه همزمان با شروع دور تازه مذاکرات با بشار جعفری سرپرست هیات نمایندگی دولت ملاقات کرد.

آقای دی میستورا قرار بود بعدا با نصر الحریری و محمد صبرا از "کمیته عالی مذاکرات"، گروه اصلی متشکل از جناح ها مخالف سیاسی و مسلح، دیدار کند.

حق نشر عکس EPA
Image caption آقای دی میستورا روز سه شنبه با بشار جعفری نماینده دولت سوریه دیدار کرد

آقای دی میستورا روز دوشنبه گفته بود هدف این است که این گفتگوها حرفه ای تر باشد تا پیشرفت بیشتری به دست آید.

او گفت اتاق های مذاکره کوچک خواهد بود تا دیدارها با تعامل بیشتری همراه شود و بحث ها بر موضوع های خاص متمرکز خواهد شد تا شاهد "حرکت بیشتر باشیم."

او همچنین اظهارات بشار اسد در کم اهمیت جلوه دادن این مذاکرات را رد کرد. او گفته بود مذاکرات ژنو "فقط ملاقاتی برای رسانه هاست" و در مقابل از مذاکرات آستانه، پایتخت قزاقستان، که با حمایت روسیه، ایران و ترکیه انجام می شود تمجید کرده بود.

گفتگوهای آستانه به امضای تفاهم نامه ای در روز ۴ مه منجر شد که براساس آن مناطق "عاری از درگیری" در استان ادلب در شمال غربی، شمال شهر مرکزی حمص، غوطه شرقی در بیرون دمشق و شمال درعا و قنیطره در جنوب کشور ایجاد شد.

آقای دی میستورا گفت که گفتگوهای ژنو "به نوعی در ادامه" مذاکرات آستانه است.

او گفت: "همه به ما می گفتند و ما موافقیم که هر گونه کاهش خشونت، در این مورد کاهش درگیری، نمی تواند دوام داشته باشد مگر آنکه یک افق سیاسی در یک جهت یا جهت دیگر گشوده شود. این دقیقا چیزی است که ما برای رسیدن به آن تلاش می کنیم."

در همین حال مقام های دولت سوریه این اتهام که در مجتمع صیدنایا از یک کوره جسدسوزی برای نابود کردن بقایای زندانیان کشته شده استفاده می کنند را تکذیب کرده اند.

در بیانیه وزارت خارجه که خبرگزاری رسمی سانا منعکس کرد آمده است که این اتهامات "یک داستان تازه هالیوودی" و "کاملا بی پایه" است.

یک منبع دولتی که نخواست نامش فاش شود و از او در این بیانیه نقل قول شده گفت که دولت آمریکا می خواهد با این اتهام "تعرض" خود در سوریه را توجیه کند.

+ آمریکا: سوریه برای پنهان کردن کشتارها کوره جسدسوزی ساخته

حق نشر عکس AFP
Image caption این مذاکرات با پیشروی قابل ملاحظه نیروهای دولت سوریه در کارزار انجام می شود