طرفداران و مخالفان اردوغان در واشنگتن درگیر شدند

تجمع موافقان و مخالفان حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان و طرفداران اردوغان در برابر اقامتگاه سفیر ترکیه در واشنگتن اجتماع کرده بودند

طرفداران و مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در واشنگتن، پایتخت آمریکا، بین درگیر شدند. این درگیری چند زخمی به جا گذاشت و پلیس تعدادی را بازداشت کرد.

روز سه‌شنبه ۱۶ مه ساعاتی پس از ملاقات آقای اردوغان با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید، گروهی از مخالفان او، از جمله کردها و ارمنی‌ها در اعتراض به سیاست‌های دولت ترکیه در برابر محل اقامت سفیر ترکیه در واشنگتن اجتماع کردند. آنها دولت آقای اردوغان را به نقض حقوق بشر متهم می‌کردند. بعضی از معترضان پرچم سازمان یگان‌های مدافع خلق را در دست داشتند.

گروهی از طرفداران آقای اردوغان نیز در همین محل اجتماع کرده بودند و ماموران پلیس واشنگتن به منظور جلوگیری از برخورد دو طرف، بین آنان مستقر بودند.

پس از مدتی جدال لفظی، بین دو طرف درگیری روی داد و پلیس برای جدا کردن آنان وارد عمل شد. گزارش‌های خبری حاکی از زخمی شدن ۲ تا ۹ نفر و بازداشت دو نفر دیگر است. مخالفان آقای اردوغان تعدادی از محافظان او را به شرکت در حمله به خود متهم کرده‌اند.

رئیسان جمهوری آمریکا و ترکیه در پایان دیدار در کاخ سفید با شرکت در یک نشست خبری، گفتگوهای خود را سازنده خواندند و وعده دادند که بر تلاش مشترک برای مقابله با گروه دولت اسلامی - داعش - بیفزایند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ و اردوغان - آمریکا و ترکیه در مورد نقش کردها در مقابله با داعش اختلاف نظر دارند

با وجود وحدت نظر آمریکا و ترکیه در مورد لزوم مقابله با داعش در منطقه، بر سر نحوه دستیابی به این هدف به خصوص نقش نیروهای کرد در جنگ علیه داعش اختلاف نظر وجود دارد. آمریکا معتقد است که یگان‌های مدافع خلق کرد نقشی مهم در مقابله با داعش ایفا می‌کند و از این گروه حمایت نظامی به عمل می‌آورد. آقای اردوغان این گروه را یک سازمان تروریستی می‌داند و حمایت از آن را با منافع ترکیه در تضاد می‌بیند.

علاوه بر این، از زمان کودتای نافرجام ترکیه در تابستان سال گذشته، دولت این کشور به تصفیه گسترده در تشکیلات دولتی، نظامی و قضایی دست زده و همچنین هزاران نفر را به اتهام ارتباط با کودتا بازداشت کرده است. ماه گذشته هم طرح مورد حمایت آقای اردوغان برای اصلاح قانون اساسی در یک همه‌پرسی مورد تایید رای‌دهندگان قرار گرفت. این طرح شامل افزایش قدرت رئیس جمهوری است.

منتقدان رجب طیب اردوغان او را به حرکت به سوی یک نظام اقتدارگرا و تضعیف دموکراسی در ترکیه متهم می‌کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان به دولت اردوغان خصومت او با کردها را به منزله حمایت از داعش قلمداد می‌کردند
حق نشر عکس Reuters
Image caption طرفداران اردوغان متقابلا یگان‌های مدافع خلق را شبیه داعش می‌خواندند