پوتین: در صورت لزوم متن گفتگوی ترامپ با لاوروف را منتشر می‌کنم

پوتین حق نشر عکس AFP
Image caption پوتین گزارش‌های مربوط به افشای اطلاعات محرمانه در ملاقات ترامپ و لاوروف را به استهزاء گرفت

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گزارش‌های رسانه‌ای در مورد افشای اطلاعات محرمانه در ملاقات وزیر خارجه این کشور و رئیس جمهوری آمریکا را تکذیب کرده است. وی گفته آماده است متن این گفتگو را در صورت لزوم منتشر کند.

آقای پوتین که روز چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت (۱۷ مه)، در یک نشست خبری شرکت داشت گفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با وزیر خارجه و سفیر روسیه در آمریکا هیچ موضوع محرمانه‌ای را در اختیار آنان نگذاشته است و او می‌تواند این موضوع را اثبات کند.

ولادیمیر پوتین گفتگوهای سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، و رئیس جمهوری آمریکا را که هفته گذشته صورت گرفت "عالی" توصیف کرد و گفت که "اگر برای قانع کردن آنها [اعضای کنگره آمریکا] لازم باشد، می‌تواند گفتگوهای انجام شده در این ملاقات را در اختیار کنگره آمریکا قرار دهد. بعدا یکی از کارکنان دفتر رئیس جمهوری روسیه گفت که منظور آقای پوتین متن پیاده شده نوار است و نه اصل نوار.

آقای پوتین با لحنی تمسخرآمیز و در حالیکه لبخندی بر لب داشت گفت: "امروز با [لاوروف] صحبت کردم، و باید بگویم لازم است او را توبیخ کنم چون اطلاعات محرمانه‌ای را که دریافت کرده بود به ما نداد، نه به من، نه به نمایندگان سازمان‌های اطلاعاتی روسیه! خیلی کار بدی کرد!"

رئیس جمهوری روسه آنچه را که "اسکیزوفرنی سیاسی" در آمریکا می‌خواند مورد انتقاد قرار داد و گفت که به دونالد ترامپ اجازه داده نمی‌شود کارش را انجام دهد. وی گفت: "نمی‌توان تصور کرد که کسانی که چنین مهملات و مزخرفاتی را تولید می‌کنند چه خواب دیگری دیده‌اند."

ولادیمیر پوتین گفت: "آنچه که باعث تعجب است این است که آنها با دادن شعارهای ضد روسی وضعیت سیاسی داخلی کشورشان را متزلزل می‌کنند، یا نمی فهمند چه خسارتی به کشورشا می‌زنند" و افزود: "که در چنین صورتی ابله هستند، یا اینکه می‌فهمند، که در چنین صورتی فاسد و خطرناک هستند."

حق نشر عکس AFP
Image caption به نوشته رسانه‌های آمریکایی ترامپ در ملاقات با وزیر خارجه روسیه مطالب طبقه‌بندی شده را فاش کرد

روز دوشنبه این هفته (۱۵ مه)، رسانه‌های خبری آمریکا به نقل از چند مقام آمریکایی، که از آنها نام برده نشد، گفتند که دونالد ترامپ در ملاقات با وزیر خارجه و سفیر روسیه در آمریکا که هفته گذشته صورت گرفت، مطالبی را مطرح کرد که به عنوان اطلاعات سری توسط یکی از متحدان نزدیک آمریکا در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی این کشور قرار گرفته بود.

انتشار این گزارش ها واکنش گسترده‌ای در آمریکا در پی داشت و از جمله بعضی از اعضای کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه نسبت به افشای اسرار دولتی توسط رئیس جمهوری ابراز نگرانی کردند. در مقابل، دفتر رئیس جمهوری آمریکا گفت که آنچه که رئیس جمهوری مطرح کرد جنبه سری نداشت و بعدا آقای ترامپ هم شخصا تاکید کرد که "حق مسلم" او بوده است اطلاعاتی را که جهت مقابله با تروریسم ضروری می‌دانسته با کشورهای دیگر مطرح کند.

روز گذشته منابع خبری نوشتند که این اطلاعات به وضعیت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ارتباط داشت و توسط سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل گردآوری شده و در اختیار آمریکا قرار گرفته بود. به گفته آنها، طرح این مطالب در جلسه ملاقات با وزیر خارجه روسیه باعث افشای منبع و نحوه گردآوری این اطلاعات شده و می‌تواند به همکاری اطلاعاتی بین آمریکا و اسرائیل آسیب برساند.

در واکنش به این گزارش‌ها، سفیر اسرائیل در آمریکا در بیانیه‌ای گفت که آمریکا و اسرائیل به همکاری اطلاعاتی نزدیک ادامه خواهند داد و ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور "تحت رهبری دونالد ترامپ" تحکیم شود.