راننده میدان تایمز 'در سرش صدا می‌شنیده است'

ریچارد روخاس حق نشر عکس Reuters
Image caption ریچارد روخاس

به گفته مقامات انتظامی آمریکا مردی که دیروز (پنجشنبه ۱۸ مه/۲۸ اردیبهشت)با خودرو وارد پیاده‌رویی در میدان تایمز نیویورک شد و یک نوجوان را کشت و ۲۲ نفر را زخمی کرد ادعا کرده است که در سرش "صدا می‌شنیده است."

ریچارد روخاس ۲۶ ساله که قبلا در نیروی دریایی آمریکا خدمت می‌کرده قرار است روز شنبه (۲۰ مه/۳۰ اردیبهشت) در دادگاه حاضر شود تا اتهام قتل درجه دو، اقدام به قتل با خودرو به او تفهیم شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها آقای روخاس لحظه‌ای که دستگیر شد فریاد می‌کشیده "شما باید من را با تیر می‌زدید. من می‌خواستم آنها را بکشم."

ریچارد روخاس دیروز با خودرو وارد پیاده‌رویی در میدان تایمز، شلوغ‌ترین مرکز توریستی نیویورک، شد و پس از اینکه با سرعت مدتی در پیاده‌رو راند با برخورد به تیر چراغ برق متوقف شد.

حق نشر عکس Reuters

پس از برخورد این خودرو با تیر چرا برق و در حالی که از کاپوت آن دود بلند می‌شد و قربانیان و زخمی‌ها در پیاده‌رو افتاده بودند، یک بلیت‌فروش و یکی از کارکنان یک رستوران به پلیس کمک کردند تا ریچارد روخاس را دستگیر کنند.

این حادثه یادآور حملات تروریستی بود که در یک سال گذشته در نیس، برلین، استکهلم و لندن با استفاده از خودرو انجام شد؛ اما بیل دی بلزیو، شهردار نیویورک، گفت "هیج نشانه‌ای" دال بر تروریستی بودن این حادثه وجود ندارد.

به گزارش شبکه ای‌بی‌سی آمریکا، ریچارد روخاس در زمان این حادثه تحت تاثیر نوعی ماری‌جوآنای سنتتیک به نام K۲ بوده؛ اما آزمایش نشان داد که وی الکل مصرف نکرده است.

او دو سال پیش به دلیل رانندگی حین مستی و چند هفته پیش به دلیل تهدید کردن یک مرد با چاقو دستگیر شده و در سال ۲۰۱۳ به دلیلی نامعلوم دو ماه را در زندان گذرانده بود.

حق نشر عکس EPA

به گفته همسایگان و کسانی که ریچارد روخاس را می‌شناختند او بعد از ترک خدمت در نیروی دریایی دچار سوء‌مصرف الکل شده بود اما "هیچکس به او کمک نکرد."

به گفته یکی از بازپرسان این پرونده ریچارد روخاس تاکنون هیچ توضیح معنی‌داری درباره انگیزه‌اش نداده و فقط "حرفهای بی‌معنی و بی‌سر و ته می‌زند."