سوریه و روسیه حمله ائتلاف آمریکا به کاروان شبه نظامیان سوری را محکوم کردند

سوریه
Image caption نیروهای وِیژه بریتانیایی در نزدیکی پایگاه نظامی التنف در ۲۰۱۶ (عکس از آرشیو)

سوریه و از حامیان اصلی آن کشور روسیه، بمباران هوایی توسط نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در نزدیکی مرز با اردن را محکوم کردند.

سوریه گفت که بمباران کاروانی از شبه نظامیان طرفدار بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور "حملاتی علنی علیه نیروهایی هستند که با تروریسم مبارزه می‌کنند."

روسیه نیز این حملات را به مثابه نقض تمامیت ارضی سوریه توصیف کرد.

این حمله دیروز، پنجشنبه (۱۸ مه/۲۸ اردیبهشت) بعد از آن صورت گرفت که یک کاروان شبه نظامیان وابسته به نیروهای بشار اسد به سمت پایگاه هوایی التنف، در نزدیکی مرز سوریه با عراق و اردن حرکت می‌کرده است.

نیروهای ویژه آمریکا از این پایگاه استفاده می‌کرده‌اند و گفته شده است منطقه‌ای که این حمله در آن رخ داده به عنوان یک منطقه عاری از درگیری بین طرفین مورد توافق بود.

پیشتر خبرگزاری‌های غربی از قول یک مقام نظامی آمریکایی نوشتند که ابتدا به سمت این کاروان تیر اخطار شلیک شد، اما با ادامه حرکتشان خود کاروان هدف قرار گرفت.

خبرگزاری ریا نووستی به نقل از گنادی گاتیلوف، معاون وزارت امور خارجه روسیه، این حمله به کاروان شبه نظامیان بشار اسد در نزدیکی مرز اردن را عملی "کاملا غیرقابل قبول" توصیف کرد.

این خبرگزاری در پی اظهارات او در ژنو نوشته است: "مداخله نظامی که منجر به تشدید درگیری‌ها شود بر روند سیاسی تاثیر خواهد گذاشت."

اما براساس بیانیه‌ای که خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، منتشر کرده این حملات یکی پایگاه‌های نظامی ارتش سوریه را هدف قرار داده است.

در بیانیه دولت سوریه آمده حملاتی از قبیل "ما را مرعوب نمی کند و ما را از وظایف خود که مبارزه با تروریسم است باز نخواهد داشت."

موضوعات مرتبط