رئیس جمهوری برزیل: نوار صوتی من دست‌کاری شده

آقای تمر گفته از قدرت کنار نمی‌رود

میشل تمر گفته از قدرت کنار نمی‌رود حق نشر عکس AFP
Image caption میشل تمر گفته از قدرت کنار نمی‌رود

رئیس‌جمهوری برزیل که با اتهام دریافت میلیون‌ها دلار رشوه روبروست، گفته نوار صوتی صدای او که به عنوان مدرک علیه‌اش استفاده شده 'دست‌کاری' شده است. میشل تمر از دیوان عالی خواسته به همین علت تحقیق و تفحص علیه او را تعلیق کند.

او طی سخنانی تدافعی گفته درستی نوار صوتی که به طور مخفیانه از مکالمه او ضبط شده باید ارزیابی شود.

آن طور که گزارش شده در این نوار صوتی صدای آقای تمر شنیده می‌شود که در مورد پرداخت حق سکوت به یک سیاست‌‍مدار زندانی صحبت می‌کند.

آقای تمر به فساد مالی و سوء استفاده از قدرت و تلاش برای توقف روند قضایی متهم است اما خودش همه این اتهام‌ها را رد می‌کند.

همزمان با وجود بالا گرفتن موج اعتراض‌ها برای کناره‌گیری از قدرت، آقای تمر مکررا گفته قصد استعفاء ندارد.

نوار صوتی مورد مناقشه، در جریان دیدار آقای تمر با جوسلی باتیستا، مدیرعامل شرکت بسته‌بندی گوشت جی‌بی‌اس ضبط شده و آن طور که به نظر می‌رسد در خلال آن آقای تمر در حال بحث کردن درباره پرداخت رشوه به ادواردو کونا، رئیس مجلس سفلی پارلمان برزیل است؛ کسی که اکنون به جرم فساد مالی در زندان است.

'رشوه به آقای کونا' با هدف ساکت نگه داشتن او از بیان حقایقی درباره رسوایی بزرگ مالی در میان مقام‌های برزیل است؛ رسوایی که تحقیق و تفحص درباره آن مدت‌هاست در جریان است و در برزیل به "عملیات کارواش" شهرت یافته است.

عملیات کارواش که از بهار سه سال پیش آغاز شده مرتبط به فساد مالی و دریافت رشوه از سوی وزرا و مقام‌های عالی‌رتبه دولت برزیل است به طوری که اکنون یک سوم کابینه تحت امر میشل تمر، در کانون این تحقیقات قرار دارند.

این تحقیق و تفحص همچنین دامان روسای جمهوری سابق برزیل را هم گرفته است، لولا داسیلوا متهم به دریافت حدود ۵۰ میلیون دلار رشوه است. اتهامی که او رد می‌کند و آن را خدعه‌ای سیاسی می‌خواند.

در همین حال، موجی جدید از اعتراض‌ها در شهرهای مختلف برزیل علیه آقای تمر به راه افتاده و احزاب مخالف دولت خواستار کناره‌گیری فوری او از قدرت شده‌اند.

بیشتر بخوانید

رئیس‌جمهور برزیل 'میلیون‌ها دلار رشوه گرفته' است

حق نشر عکس Reuters
Image caption راهپیماهایی های متعددی در نقاط مختلف برزیل مانند این یکی که دیروز در سائوپائولو برپا شد با شعار "تمر برو" برگزار شده است

موضوعات مرتبط