تهدید ترامپ یا سقط جنین؛ فیسبوک کدام پست‌ها را حذف می‌کند؟

facebook حق نشر عکس Getty Images

تحقیق روزنامه گاردین بریتانیا نشان می‌دهد فیسبوک تهدید به قتل سران کشورها را حذف می‌کند اما در مورد شهروندان عادی این گونه اظهار نظرها اغلب باقی مانده و حذف نمی‌شوند.

گاردین این تحقیق را براساس دستورالعمل‌های داخلی فیسبوک که به بیرون درز کرده انجام داده است و می‌گوید مدارکی که به دستش رسیده نشان می‌دهند فیسبوک با محتوای نامناسب چه می‌کند.

انتشار این تحقیق کمی بعد از آن صورت گرفت که نمایندگان مجلس عوام بریتانیا فیسبوک را متهم کردند که در مقابله با محتوای مخرب "ناکارآمد" است.

در گزارش گاردین آمده که کسانی که کار تعدیل محتوا را در فیسبوک به عهده دارند زیر فشار کار از پا در آمده‌اند و عملکرد آنها "متناقض" و "عجیب و غریب" است چون فقط چند ثانیه برای تصمیم‌گیری وقت دارند.

براساس دستورالعمل داخلی فیسبوک، پستهایی که حاوی "خشونت قابل اعتنا" هستند مثل این که "ترامپ را به قتل برسانید" باید حذف شوند اما ویدئو با مضمون سقط جنین اگر حاوی برهنگی نباشد می‌تواند باقی بماند.

علاوه بر این، تصاویر مرگ‌های خشونت‌بار هم می‌توانند باقی بمانند چرا که می‌توانند به آگاهی‌رسانی درباره سلامت روان کمک کنند.

تصاویری که کاربران با مضمون برهنگی و فعالیت جنسی در فیسبوک منتشر می‌کنند اگر خود با دست کشیده باشند می‌توانند باقی بمانند اما اگر این تصاویر بصورت دیجیتال تولید شده باشند باید حذف شوند.

فیسبوک همچنین پخش زنده خودآزاری را هم مجاز می‌داند چرا که "نمی‌خواهد کسانی را که زیر فشار روحی قرار دارند سانسور یا مجازات کند."

انتشار تحقیق گاردین یک بار دیگر مباحثی مثل آزادی بیان، ایمنی و امنیت و سانسور و رابطه این موضوعات با یکدیگر را مطرح کرده است.

تحقیقی که بی‌بی‌سی یک ماه و نیم پیش درباره سوء‌استفاده جنسی از کودکان در فیسبوک منتشر کرد نحوه انتشار محتوای نامناسب در فیسبوک را زیر سوال برده بود.‌

این تحقیق نشان داد سیستم تعدیل محتوای فیسبوک در حذف تصاویر کودکان با ماهیت جنسی ناکارآمد است و در این زمنیه فیسبوک حتی قواعد و مقررات خود را رعایت نمی‌کند و چنین تصاویری از فیسبوک حذف نمی‌شوند.

حق نشر عکس Reuters

زمانی که بی بی سی جزئیات این تحقیق را در اختیار فیسبوک قرار داد، نه تنها ۸۲ درصد این تصاویر از فیسبوک حذف نشدند بلکه فیسبوک به سراغ پلیس رفت و گزارش کرد که بی‌بی‌سی محتوای غیرقانونی توزیع می‌کند.

بر اساس آماری که در ابتدای سال ۲۰۱۷ منتشر شد کاربران فیسبوک به ۱.۸۶ میلیارد نفر رسیده است.

تقریبا یک سال پیش فیسبوک، گوگل، توئیتر و مایکروسافت تعهد کرده بودند که برای حذف مضامین تندروانه و افراطی از فضای مجازی با یکدیگر همکاری کنند.

مونیکا بیکرت، مدیر سیاست‌گذاری جهانی فیسبوک، می‌گوید: "حفظ امنیت افراد در فیسبوک مهمترین کاری است که ما انجام می‌دهیم."

"مارک زاکربرگ، (بنیانگذار فیسبوک)، اخیرا اعلام کرد که تا سال آینده فیسبوک سه هزار نفر علاوه بر ۴۵۰۰ نفری که در امور اجتماعی ما اکنون کار می کنند استخدام خواهد کرد تا میلیونها گزارشی را که هر هفته در مورد محتوای نامناسب دریافت می کنیم بررسی کنیم و سرعت این کار را افزایش دهیم."

حق نشر عکس Reuters

او گفت: "ما علاوه بر سرمایه‌گذاری روی افراد بر ساخت ابزارهایی که به امنیت افراد کمک کند هم سرمایه‌گذاری خواهیم کرد."

اما یکی از سخنگویان خیریه ان اس پی سی سی ( NSPCC)، یکی از بزرگترین خیریه‌های کودکان در بریتانیا استخدام سه هزار نفر برای تعدیل محتوا در فیسبوک را ناکافی می‌داند و می‌گوید: "مقررات برای فیسبوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی باید بصورت مستقل وضع شوند و اگر این شبکه‌ها در حفظ امنیت کودکان کوتاهی کنند باید جریمه شوند."

موضوعات مرتبط