ترامپ در اسرائیل: ایران باید تامین مالی و تجهیز تروریست‌ها را متوقف کند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
رئیس جمهوری آمریکا در اسرائیل؛ ترامپ بار دیگر تهران را حامی تروریسم خواند

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که در ادامه سفر منطقه‌ای خود به اسرائیل رفته، در بدو ورود به بیت‌المقدس نسبت به "خطر ایران در صورت دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای" هشدار داده است.

آقای ترامپ در سخنرانی خود در فرودگاه بن گوریون گفته است: " شاهد این هستم که همسایگان عرب اسرائیل بیش از بیش به این پی می‌برند که خطر مشترک (هم برای اعراب و هم اسرائیل) ایران است."

آقای ترامپ همنچینن گفته است: "به ایران نباید اجازه داده شود به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند".

آقای ترامپ گفت ایران "باید بلافاصله تامین مالی، آموزش و تجهیز تروریست‌ها و گروه‌های شبه نظامی را متوقف کند." ایران همواره چنین اتهامی را انکار کرده است.

رئیس جمهور آمریکا که پیش از اسرائیل در سفر به عربستان هم همراه با ملک سلمان، شاه عربستان به شدت به ایران حمله کرده بود.

هوابیمای اقای ترامپ، اولین هواپمایی است که تا به امروز مستقیم از عربستان سعودی به اسرائیل پرواز کرده است.

علاوه بر ایران، روند صلح در خاور میانه هم از دیگر محورهای سفر ترامپ به اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی و دیدار با مقامات دو طرف است.

او پیش از ورود به اسرائیل گفته بود که در طول سفرش به خاورمیانه به "امید تازه‌ای" دست یافته است. رئیس جمهوری آمریکا گفت: "ما این فرصت را داریم تا ضمن همکاری با یکدیگر در راه مبارزه با تروریسم، صلح را در منطقه حاکم کنیم."

حق نشر عکس Reuters
Image caption سفر تاریخی دونالد ترامپ و همسرش ملانی به اسرائیل در میان تدابیر شدید امنیتی

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در مورد این سفر گفت که اکنون فرصتی یافته ایم برای "پیشبرد مذاکرات صلح" و آقای ترامپ "حاضر است شخصا" در این راه تلاش کتد.

او همچنین از ملاقاتی سه جانبه بین مقامات آمریکایی، اسرائیلی و فلسطینی خبر داد که قرار است در آینده‌ای نزدیک برگزار شود.

گفته شده است که یکی از اهداف اصلی او در این سفر، احیای روند مذاکرات صلح در منطقه است.

هم‌زمان اعلام شده است که کابینه اسراییل برخی از محدودیتهای اعمال شده علیه فلسطینیان را لغو کرده است؛ از جمله برخی از محدودیتهای رفت و آمد فلسطینیان و همچنین برخی از پروژه های صنعتی.

حق نشر عکس EPA
Image caption دونالد ترامپ پیش از اسرائیل به عربستان رفت

این اقدام کابینه اسراییل را برخی به مفهوم ایجاد جو "اعتماد‌سازی" بین اسراییلیها و فلسطینیان تعبیر کرده‌اند. اما همزمان کابینه اسراییل با تشکیل کمیته‌ای برای بررسی قانونی شدن شهرکهای بدون مجوز ساخته شده در کرانه باختری، موافقت کرده است.

براساس گزارش‌ها او پس از ورود به تل آویو قرار است با هلی‌کوپتر به بیت‌المقدس سفر کند و از اماکن مقدس یهودیان و مسیحیان بازدید به عمل آورد.

آقای ترامپ در این دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و دیگر مقامات ارشد اسراییلی دیدار و گفتگو می‌کند. او روز سه‌شنبه ۲۳ مه (۲ خرداد) قرار است با محمود عباس، رئیس تشکیلات فلسطینی، دیدار کند.

آقای ترامپ، توافق صلح بین اسرائیل و فلسطینیان را بسیار با اهمیت خوانده است اما وی سیاست مشخصی درباره صلح بین اسرائیل و فلسطینیان ارایه نداده است.

وی البته گفته است که برعهده دو طرف است تا در مذاکرات مستقیم این مساله را حل و فصل کنند.

آقای ترامپ در اولین سفر خود پس از به قدرت رسیدن ابتدا به عربستان سعودی رفت و در مرحله دوم از سفرش وارد اسرائیل خواهد شد.

وی روز گذشته (یکشنبه ۳۱ اردیبهشت) در نشستی که با حضور رهبران ۴۰ کشور مسلمان در ریاض برگزار شد، شرکت کرد و در آن به شدت ایران را مورد انتقاد قرار داد.

وی گفت: "می‌خواهم درباره ایران صحبت کنم که مسئول بی‌ثباتی درمنطقه بوده ایران به تروریست‌ها آموزش می‌دهد. دهه‌ها هست که ایران آتش جنگ‌های فرقه‌ای را شعله‌ور کرده است."

آقای ترامپ افزود: "این کشور خواستار نابودی اسرائیل است. ایران خاورمیانه را بی‌ثبات کرده است. در سوریه شاهد آن هستیم. بزرگترین قربانیان رژیم ایران، خود مردم ایران هستند. مردم ایران به خاطر حمایت رژیم ایران از افراط گرایی دچار زحمت شده اند. همه باید کمک کنند تا ایران منزوی شود."

پادشاه عربستان نیز در اظهاراتی در همین نشست ایران را به صدورافراط گرایی اسلامی به جهان متهم کرد و در بخش دیگری از سخنانش گفت: "رژیم ایران از زمان انقلاب خمینی در سال ۱۹۷۹ به طلایه‌دارتروریسم جهانی بدل شده است.

پیش از آن دو کشور نیز چند توافق میلیارد دلاری در زمینه‌های مختلف به امضا رساندد از جمله توفقی ۱۱۰ میلیادر دلاری تسلیحاتی.