دادگاه افسران بلندپایه ارتش ترکیه به اتهام دست داشتن در کودتا آغاز شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption افسران بلند پایه ارتش ترکیه به اتهام دست داشتن در کودتا

امروز دوشنبه ۲۲ مه (اول خرداد) دادگاهی در آنکارا پایتخت ترکیه، محاکمه اولین گروه از متهمان اصلی دست داشتن در کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ را شروع شد.

این گروه ۲۲۱ نفره اکثرا افسران بلندپایه ارتش ترکیه هستند که پس از کودتا بازداشت و در زندان به سر می‌برند. نام فتح الله گولن، رهبر جنبش گولن هم در میان متهمان است. او و تعدادی از پیروانش به اتهام رهبری کودتا به صورت غیابی محاکمه می‌شوند.

این گروه در دادگاه جرایم سنگین آنکارا به اتهام تلاش برای ساقط کردن دولت با استفاده از زور و خشونت، مدیریت سازمان مسلح، تلاش برای ترور رئیس جمهوری، قتل ۲۵۰ نفر و زخمی کردن ۲۷۳۵ نفر و همچنین محدود کردن آزادی مقامات دولتی محاکمه می‌شوند. هر یک از این اتهامات اگر ثابت شود می‌تواند زندان‌های بلند مدت تا حبس ابد داشته باشد.

دولت ترکیه، جنبش اسلامگرای گولن را که سال‌ها پیش از متحدان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بود، عامل اصلی کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه سال گذشته می‌داند. پس از کودتا دولت ترکیه وضعیت اضطراری وضع کرد.

با استناد به قانون مربوط به این وضعیت، ده‌ها هزار نفر از افسران ارتش، نیروهای امنیتی، اساتید و معلمان مدارس و دانشگاه‌های ترکیه، کارمندان ادارات دولتی و مدیران شرکت‌های خصوصی به اتهام عضویت در جنبش گولن دستگیر یا از کار برکنار شدند و اموال بسیاری توقیف شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بسیاری از منتقدان می‌گویند دولت به بهانه برخورد با کودتاچیان دست به تصفیه مخالفان خود زده است

در جریان کودتای نافرجام سال گذشته ۲۴۸ نفر کشته و حدود ۲۷۰۰ نفر زخمی شدند، به کاخ ریاست جمهوری حمله شد و پارلمان این کشور توسط جنگنده‌های ارتش که در کنترل کودتاچیان بود بمباران شد.

بسیاری از منتقدان می‌گویند دولت به بهانه برخورد با کودتاچیان دست به تصفیه مخالفان خود زده است. در میان بازداشت‌شدگان و اخراجی‌ها هزاران تن از شخصیت‌های چپگرا و کرد ترکیه دیده می‌شوند که نه‌تنها از کودتا حمایت نکرده‌اند بلکه از مخالفان سرسخت جنبش اسلامگرای گولن هستند.

دولت ترکیه می‌گوید محاکمه و پاکسازی تمامی کسانی که در کودتا نقش داشته‌اند یا حمایت کرد‌ه‌اند برای امنیت ملی این کشور ضروری است. آقای اردوغان دیروز در کنگره حزب عدالت و توسعه گفت به این زودی‌ها مقررات وضعیت اضطراری برداشته نخواهد شد. او گفت کشور هنوز در آرامش به سر نمی‌برد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بسیاری از کشورهای غربی و سازمان‌های حقوق بشری دولت ترکیه را متهم می‌کنند با استفاده از وضعیت اضطراری، هزاران نفر از منتقدین آقای اردوغان را دستگیر یا از کار برکنار کرده است

بسیاری از کشورهای غربی و سازمان‌های حقوق بشری دولت ترکیه را متهم می‌کنند با استفاده از وضعیت اضطراری، هزاران نفر از منتقدین آقای اردوغان را دستگیر یا از کار برکنار کرده است. آنان می گویند بسیاری از افراد بی‌گناه دستگیر و با آنها بدرفتاری شده است.

موضوعات مرتبط