مدیر سابق سیا: تحقیقات درباره کمپین ترامپ مبنای محکمی دارد

Former CIA Director John Brennan. حق نشر عکس EPA
Image caption جان برنان در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان شهادت می داد

جان برنان مدیر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، می گوید که تحقیقات در مورد تبانی احتمالی میان ستاد مبارزات انتخاباتی ترامپ و کرملین "مبنای محکمی" دارد.

او روز سه شنبه در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان گفت که از اطلاعاتی آگاه بود که تماس میان مقام های روسیه و "شهروندان آمریکایی درگیر در کمپین ترامپ" را نشان می داد.

آقای برنان گفت که مقام های روسیه "دخالتی گستاخانه" در انتخابات ماه نوامبر گذشته آمریکا داشتند و برای این کار "شدت عمل" نشان دادند.

اما او گفت نمی داند که آیا ستاد ترامپ با مسکو تبانی کرده بود یا نه.

آقای برنان که در ماه ژانویه از مدیریت سیا کناره گیری کرد روز سه شنبه در این کمیته گفت: "من با اطلاعاتی برخورد کردم و از آنها آگاهی یافتم که تماس هایی میان مقام های روسیه و شهروندان آمریکایی درگیر در کمپین ترامپ را آشکار می کرد که برای من نگران کننده بود چون روسیه تلاش داشته شهروندان آمریکا را اغوا کند."

او اضافه کرد: "سوالاتی در ذهن من پدید آورد که آیا روسیه قادر به جلب همکاری این افراد هست یا نه."

اظهارات آقای برنان این ادعای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را زیر سوال می برد که تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات "نمایشی قلابی با هزینه مالیات دهندگان است."

کاخ سفید گفت که شهادت آقای برنان "موید چیزی است که ما همیشه گفته ایم."

کاخ سفید اضافه کرد که "هنوز هیچ شاهدی از تبانی میان روسیه و کمپین ترامپ وجود ندارد."

تماس با مدیر سازمان جاسوسی روسیه

جلسه پرسش و پاسخ روز سه شنبه در مجلس نمایندگان یکی از دو تحقیق کنگره درباره تلاش هکرهای روس برای تغییر نتیجه انتخابات آمریکا به نفع دونالد ترامپ و نیز کمک مشاوران کارزار ترامپ به توطئه کرملین در این راستاست.

مدیر سابق سیا به قانونگذاران آمریکایی گفت تابستان گذشته در یک تماس تلفنی با مدیر سازمان جاسوسی روسیه، به همتای روس خود آلکساندر بورتنیکف درباره دخالت در انتخابات آمریکا هشدار داده بود.

بر این اساس آقای برنان به همتای خود گفته بود هر تلاشی برای دخالت در انتخابات آمریکا تمام چشم انداز بهبود زودهنگام روابط دو کشور را از میان می برد اما آقای برتنیکوف دو بار دخالت روسیه در این انتخابات را تکذیب کرده و قول داده که موضوع را با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در میان بگذارد.

آقای برنان پس از سخنان علنی خود جلسه ای نیز پشت درهای بسته با کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان درباره همین موضوع داشت.

در جلسه دیگر در کنگره سئوالی مهم از یک مقام عالیرتبه آمریکایی بی جواب ماند.

قانونگذاران می خواستند بدانند آیا آنطور که واشنگتن پست گزارش کرده آقای ترامپ از مدیران آژانس امنیت ملی و مدیر اداره اطلاعات ملی خواسته تبانی دولتش با روسیه را علنا تکذیب کنند یا نه.

با این همه دن کوتز، مدیر آژانس امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه حاضر به اظهار نظر درباره این سئوال نشد.

حق نشر عکس EPA

اظهارات جان برنان

"اطلاعاتی وجود داشت مبنی بر اینکه سازمان های اطلاعاتی روسیه فعالانه برای تاثیر در انتخابات آمریکا نقش ایفا می کنند. من که در عملیات ضد اطلاعات متعددی در گذشته کار کرده ام می دانم روس ها چه قصدی دارند.

آنها سعی می کنند افراد را تطمیع کنند و عده ای آمریکایی را دانسته یا نادانسته به سمتی برانند که طبق منافع روس ها عمل کنند. من از تماس های زیادی که بین روس ها و آمریکایی ها در این زمینه انجام شده نگران شدم و به همین دلیل زمانی که در ۲۰ ژانویه دفترم را ترک کردم سئوال های بی پاسخ زیادی داشتم؛ درباره این که آیا روس ها بالاخره موفق شدند این شهروندان آمریکایی را دانسته یا نادانسته برای فعالیت در جهت منافعشان وارد این عملیات بکنند یا نه.

به همین دلیل به نظر من تحقیقات اف بی آی قطعا به جا و لازم بوده تا این نکات روشن شود."