درگیری پلیس برزیل با معترضان در پایتخت

حق نشر عکس Reuters
Image caption رسانه های محلی گزارش داده اند که یک نفر دستگیر و شماری نیز زخمی شده اند

معترضان خشمگین در برازیلیا، پایتخت، به ساختمان چند وزارتخانه هجوم آورده و به آن‌ها خساراتی وارد کرده‌اند. در این واقعه در داخل ساختمان وزارت کشاورزی آتش سوزی شد.

مقامات تعداد معترضان را حداقل ۳۵ هزار نفر تخمین زدند. معترضان خواهان کناره گیری میشل تامر، رئیس‌جمهوری، هستند که با اتهام فساد مالی مواجه است.

بنابر شهادت روسای شرکت‌های تجاری در دیوان عالی برزیل، میشل تامر از سال ۲۰۱۰ تا کنون میلیون‌ها دلار رشوه دریافت کرده است. آقای تامر اتهامات را بی اساس دانسته و درخواست کناره گیری از قدرت را نپذیرفته است.

معترضان همچنین خواهان آن هستند که دولت برنامه اصلاحات اقتصادی خود را لغو و انتخابات تازه برگزار کند.

گزارش ها حکایت از آن دارد که هم اکنون ساختمان چند وزارتخانه تخلیه شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام پلیس گزارش داد که معترضان در یک اتاق وزارت کشاورزی آتش روشن و قاب عکس‌های گالری وزیران سابق را خرد کردند.

رسانه های محلی گزارش داده اند که یک نفر دستگیر و شماری نیز زخمی شده اند.

این تظاهرات در اواسط روز چهارشنبه (۲۴ مه) مسالمت آمیز بود ولی بعد به خشونت کشیده شد. پلیس از گلوله های لاستیکی و گاز اشک آور استفاده کرد.

ناظران می گویند رئیس جمهوری برزیل به طور فزاینده برای کناره گیری از قدرت تحت فشار قرار دارد.

اتهام جدید دریافت رشوه علیه میشل تامر در حالی مطرح شد که او در پرونده‌ای دیگر به اتهام صدور فرمان پرداخت حق سکوت هنگفت به یکی از شاهدان پرونده فساد مالی تحت بازرسی و تحقیق قضایی بود.

آقای تامر پنجشنبه گذشته اعلام کرد که کنار نخواهد رفت. او چند روز بعد درخواست تعلیق تحقیقات را داد اما روز سه شنبه این هفته درخواست خود را پس گرفت.

میشل تامر حدود یک سال پیش بعد از استیضاح و برکناری دیلما روسف به قدرت رسید.

موضوعات مرتبط