ترامپ بر پرداخت سهم بیشتر از طرف اعضای ناتو تاکید کرد

ترامپ و دبیرکل ناتو حق نشر عکس EPA

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای گفتگو با آنچه که اعضای تیمش مذاکرات "دشوار" با سایر متحدان نظامی ناتو توصیف کرده‌اند، به بروکسل سفر کرده است.

آقای ترامپ در سخنرانی خود در مقر جدید ناتو بر اهمیت این پیمان تاکید کرد، اما همچنین این موضع خود را تکرار کرد که دیگر اعضای ناتو باید سهم بیشتری از هزینه‌ها بپردازند. او گفت اگر دیگر اعضا سهم بیشتری داده بودند ناتو از آنچه هست قوی‌تر می‌بود.

ناتو با درخواست آقای ترامپ در مورد پیوستن به ائتلاف به رهبری آمریکا علیه گروه موسوم به دولت اسلامی ( داعش) موافقت کرده است.

در همین رابطه، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، اقداماتی را که قرار است رسما امروز (پنجشنبه ۲۵ مه) در نشست ناتو تایید شود، ارائه کرده است.

این اقدامات بخشی از طرح آمریکا برای افزایش نقش متحدان غربی این کشور در جنگ علیه تروریسم و گروه داعش است.

دبیرکل ناتو گفته است که پیوستن به ائتلاف بین المللی علیه داعش نشان دهنده اتحاد سیاسی قوی علیه این گروه است.

حق نشر عکس AFP

به گفته آقای استولتنبرگ این همکاری شامل فعالیت‌های اطلاعاتی و عملی از جمله پروازهای بیشتر هواپیماهای تجسسی نظامی را شامل می‌شود. اما ناتو نقشی در عملیات تهاجمی نخواهد داشت.

به گفته خبرنگار بی بی سی، آمریکا خواستار آن است تا ناتو به ائتلاف علیه داعش بپیوندد، این در حالی است که ناتو نگران آن است که این همکاری آنها را در شرایط بعد از جنگ در عراق و لیبی درگیر کند، همانند آنچه که در افغانستان اتفاق افتاد.

آقای ترامپ از سایر کشورهای عضو ناتو به دلیل اختصاص بودجه دفاعی کمتر از ۲ درصد تولید ناخالص ملی کشورها که قبلا بر سر آن توافق شده، انتقاد کرده است.

پیشتر رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، به خبرنگاران گفت که آقای ترامپ "واقعا در صدد است تا اعضای ناتو را ترغیب کند تا به وظایف وتعهداتی که دارند به طور کامل عمل کنند".

دونالد ترامپ قبل از حضور در مقر ناتو و انجام سخنرانی کوتاه، دیداری خصوصی با امانوئل مکرون، رئیس جمهور جدید فرانسه خواهد داشت.

همزمان با ورود رئیس جمهور آمریکا به بروکسل هزاران نفر به حضور او دست به اعتراض زدند.