ترامپ از اعضای ناتو خواست سهم بیشتری از هزینه‌ها بدهند

دونالد تاسک، ریس شورای اروپا و دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد تاسک، ریس شورای اروپا و دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا

ناتو با درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای پیوستن به ائتلاف به رهبری این کشور علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) موافقت کرده است.

اما آقای ترامپ اعضای ناتو را برای پرداخت کامل سهمی که هر کشور باید تقبل کند، تحت فشار قرار داد.

آقای ترامپ در سخنرانی خود در مقر جدید ناتو بر این موضع تاکید کرد که دیگر اعضای ناتو باید سهم بیشتری از هزینه‌ها را بپردازند.

پیشتر ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، گفت که پیوستن به ائتلاف بین‌المللی علیه داعش نشان دهنده اتحاد سیاسی قوی علیه این گروه است.

به گفته آقای استولتنبرگ این همکاری شامل فعالیت‌های اطلاعاتی و عملی از جمله پروازهای بیشتر هواپیماهای تجسسی نظامی را شامل می‌شود. اما ناتو نقشی در عملیات تهاجمی نخواهد داشت.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، آمریکا خواستار آن است تا ناتو به ائتلاف علیه داعش بپیوندد، این در حالی است که ناتو نگران آن است که این همکاری آنها را در شرایط بعد از جنگ در عراق و لیبی درگیر کند، همانند آن چه که در افغانستان اتفاق افتاد.

آقای ترامپ که برای شرکت در نشست ناتو به بروکسل سفر کرده، با رهبران اتحادیه اروپا دیدار کرده است.

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، گفته است که آنها در "بسیاری از زمینه‌ها" با آمریکا به توافق رسیدند. اما آقای تاسک افزوده که اختلافات بر سر روسیه همچنان پابرجاست.

رئیس شورای اروپا گفت: "نمی‌توانم صد درصد با اطمینان بگویم که ما مواضع و دیدگاه‌های مشترک در مورد روسیه داریم. هرچند که وقتی درگیری‌های اوکراین مطرح می‌شود، موضع همه ما یکی است."

آقای ترامپ بدلیل سیاست‌هایش درقبال ولادیمیرپوتین، رئیس جمهور روسیه مورد انتقاد قرار دارد. دولت آمریکا درگیر ادعاهایی از جمله توافقاتی براساس منافع روسیه شده است.

رئیس شورای اروپا افزود: "پیام مهم من به رئیس جمهور آمریکا این است آنچه که به همکاری‌ها و دوستی‌ها ما معنای عمیقی می‌دهد رعایت ارزش‌های اساسی غربی نظیر آزادی، رعایت حقوق بشر و احترم به ارزش‌های انسانی است."

همزمان با ورود رئیس جمهور آمریکا به بروکسل هزاران نفردر اعتراض به حضور او در این دست به راهپیمایی زدند.