ترامپ درز اطلاعات بمب‌گذاری منچستر را محکوم کرد

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در حاشیه اجلاس ناتو درباره این درز اطلاعاتی با آقای ترامپ گفتگو کرده است حق نشر عکس Reuters
Image caption ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در حاشیه اجلاس ناتو درباره این درز اطلاعاتی با آقای ترامپ گفتگو کرده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از افشای اطلاعات و انتشار عکس‌های محرمانه مربوط به صحنه انفجار منچستر بریتانیا عمیقا ابراز نگرانی کرده است.

آقای ترامپ، که برای اجلاس رهبران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به بروکسل پایتخت بلژیک سفر کرده، گفته است که یک چنین درزهای اطلاعاتی "خطر جدی علیه امنیت ملی ماست."

او گفت که وزارت دادگستری آمریکا درباره این ماجرا تحقیق خواهد کرد و در صورت لزوم عاملان آن را تحت پیگرد قضایی قرار خواهد داد.

تصاویری که چهارشنبه توسط روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد قطعات خون‌آلود بمبی را نشان می‌دهد که انفجار آن به کشته شدن ۲۲ نفر در سالن کنسرت منچستر آرنا انجامید. این تصاویر از جمله یک باتری، چاشنی احتمالی و ترکش‌های بمب را نشان می‌دهد.

نیویورک تایمز نوشت که این تصاویر نشان می‌دهد که بمب مذکور نسبتا پیشرفته بوده است.

نیویورک تایمز از انتشار این گزارش دفاع کرده است. دین باکوئت، سردبیر این روزنامه با انتشار بیانیه‌ای گفته است: "این اطلاعات مردم را آگاه می کند که حملات چگونه انجام می‌شود." او تاکید کرد که اطلاعات منتشر شده خصوصی یا حساس نبود و به حریم خصوصی قربانیان لطمه‌ای وارد نیاورد.

در پی انتشار این اطلاعات، پلیس بریتانیا به اشتراک گذاشتن اطلاعات با نهادهای امنیتی آمریکا را متوقف کرده است.

مقام‌های بریتانیا می‌گویند که انتشار این اطلاعات به تحقیقات پلیس لطمه زده و اعتماد آنها را به نهادهای امنیتی آمریکا مخدوش کرده است.

حق نشر عکس NYTIMES
Image caption نیویورک تایمز نوشته که این تصاویر نشان می‌دهد که بمب مذکور نسبتا پیشرفته بوده است

یک سخنگوی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، اعلام کرده است که خانم می در دیدار روز پنجشنبه خود با دونالد ترامپ در حاشیه اجلاس ناتو درباره درز اطلاعاتی اخیر گفتگو کرده است.

دونالد ترامپ در بروکسل گفت که درزهای اطلاعاتی بیش از حد در رسانه های آمریکا ادامه داشته است و باید متوقف شود.

او همچنین تاکید کرد: "هیچ رابطه‌ای برای ما به ارزشمندی رابطه ویژه بین آمریکا و بریتانیا نیست."

قرار است رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه (۲۶ مه) به بریتانیا سفر کند.

وزارت امور خارجه بریتانیا می‌گوید که آقای تیلرسون و همتای بریتانیایی وی، بوریس جانسون، "برای قربانیان حمله منچستر پیام‌های تسلیت خواهند نوشت و درباره شماری از مسائل سیاست خارجی گفتگو خواهند کرد."

جستجو برای کارگاه بمب‌سازی

پلیس منچستر می‌گوید که در جریان تحقیقات و جستجوهای خود پیرامون حمله دوشنبه شب، ناچار شده یک انفجار کنترل شده دیگر در نقطه‌ای از شهر انجام دهد.

در حال حاضر شش نفر در ارتباط با این تحقیقات در بازداشت هستند، اما زنی که پیشتر بازداشت شده بود، اکنون آزاد شده است.

پلیس معتقد است که یک شبکه از سلمان عبیدی، مهاجم انتحاری منچستر حمایت می‌کرده است.

سازمان‌های امنیتی به این نتیجه رسیده‌اند که عبیدی بمب را خودش نساخته و در جستجوی کارگاه احتمالی هستند که بمب در آن ساخته شده است. پدر و برادر عبیدی روز چهارشنبه در لیبی بازداشت شده‌اند.