بریتانیا تبادل اطلاعات امنیتی با آمریکا را از سر گرفت

حق نشر عکس AFP
Image caption انتشار تصاویری از حمله منچستر باعث توقف اشتراک اطلاعات بین دو طرف شد

بریتانیا اشتراک اطلاعات با نهادهای امنیتی آمریکا را از سر گرفته است. همزمان، گزارش‌هایی از بازداشت‌های جدید در ارتباط با حمله انتحاری شامگاه دوشنبه در منچستر و اطلاعات بیشتری در مورد عامل این حمله منتشر شده است.

پلیس بریتانیا گفته است که روند تبادل اطلاعات با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا که روز گذشته متوقف شده بود بار دیگر از سر گرفته شده است. پلیس بریتانیا اشتراک اطلاعات با آمریکا را در واکنش به انتشار تصاویری از بمب‌گذاری انتحاری منچستر در نشریه آمریکایی نیویورک تایمز متوقف کرده بود. به گفته منابع پلیس، انتشار این تصاویر ممکن است به تحقیقات پلیس در این زمینه لطمه زده باشد.

پیش از آن نیز انتشار اطلاعاتی در مورد حمله انتحاری منچستر در برخی رسانه‌های آمریکایی انتقاد وزیر کشور بریتانیا را در پی آورده بود.

شامگاه گذشته، سفارت بریتانیا در آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای به نقل از مارک راولی، رئیس اداره عملیات ویژه پلیس لندن گفت که بریتانیا در مورد حفاظت بیشتر از اطلاعاتی که دراختیار "شرکای خود" قرار می‌دهد اطمینان لازم را دریافت کرده است. آقای راولی گفته است که "اگر چه ما معمولا در مورد ترتیبات اشتراک اطلاعات با سایر کشورها اظهار نظر نمی‌کنیم اما با دریافت اطمینان در این زمینه، بار دیگر همکاری اطلاعاتی با شرکای کلیدی خود را از سر گرفته‌ایم."

روز گذشته ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز در ملاقات با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست سران ناتو در بروکسل، ناخرسندی کشورش از درز اطلاعات در مورد حمله انتحاری منچستر را به آگاهی او رساند. به گفته منابع خبری، آقای ترامپ نیز انتشار اطلاعات امنیتی در رسانه‌های خبری را غیرقابل قبول توصیف کرد و گفت نهادهای قضایی آمریکا این موضوع را بررسی و پیگیری خواهند کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption منابع خبری اطلاعات جدیدی در مورد سلمان عابدی منتشر کرده‌اند

در انفجار انتحاری شامگاه دوشنبه در یک تالار برگزاری کنسرت در شهر منچستر، بیست و دو نفر کشته و بیش از شصت تن دیگر زخمی شدند. بسیاری از حاضران در این کنسرت کودکان و نوجوانان بودند.

به گزارش پلیس بریتانیا، عامل این حمله انتحاری سلمان عبیدی، ۲۳ ساله و لیبیایی تبار بود. خانواده این فرد در دوره حکومت معمر قذافی به بریتانیا پناهنده شده بودند و سلمان عبیدی در این کشور متولد شد و به مدرسه و دانشگاه رفت.

مقامات پلیس گفته اند که احتمال دارد این شخص در جریان جنگ داخلی لیبی که به سرنگونی معمر قذافی منجر شد در کنار بعضی اعضای خانواده اش شرکت داشته است. او در آن زمان شانزده ساله بود.

گروه دولت اسلامی - داعش - مسئولیت حمله انتحاری منچستر را برعهده گرفته و سلمان عبیدی را یکی از مجاهدان این گروه خوانده است. در سال های اخیر، خلاء قدرت در لیبی باعث حضور و فعالیت گروه های مسلح مختلف از جمله اسلامگرایان تندرو شده است. پلیس بریتانیا به تحقیقات در مورد احتمال ارتباط سازمانی عامل بمب گذاری منچستر ادامه می‌دهد و شامگاه گذشته از بازداشت دهمین مظنون در این ارتباط خبر داد.

موضوعات مرتبط