کوربین حملات تروریستی را با جنگ‌های بریتانیا مرتبط دانست

جرمی کوربین حق نشر عکس PA

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، حملات "تروریستی" در این کشور را با جنگ‌هایی خارجی مرتبط دانست که بریتانیا در آنها شرکت داشته، یا از آنها حمایت کرده است. او گفت: "باید شجاعت آن را داشته باشیم که بگوییم جنگ علیه ترور موفق نبوده است."

آقای کوربین گفت: "فهم آگاهانه دلایل تروریسم بخشی از واکنش موثری خواهد بود که امنیت مردم را تامین می‌کند و به مبارزه تروریسم می‌رود، نه آنکه در آتش آن بدمد."

او وعده داد که اگر حزب کارگر به قدرت برسد، علاوه بر تقویت پلیس و نیروهای امنیتی بریتانیا، سیاست‌هایی خارجی نیز اتخاذ می‌کند که امنیت این کشور را بالا ببرد.

رهبر حزب کارگر، که منتقد پرسابقه و سرسخت سیاست خارجی قدرت‌های غربی و به ویژه جنگ‌های عراق و افغانستان بوده، این صحبت‌ها را چهار روز پس از بمب‌گذاری انتحاری در کنسرتی در شهر منچستر، و کمتر از دو هفته مانده به انتخابات سراسری بریتانیا بیان کرده است.

رهبر حزب لیبرال دموکرات و یکی از مقام‌های کابینه محافظه‌کار از موضع آقای کوربین و زمان بیان آن انتقاد کرده‌اند.

جرمی کوربین در جلسه‌ای انتخاباتی در لندن گفت: "بسیاری از کارشناسان، از جمله در دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ما، می‌گویند بین جنگ‌هایی که در کشورهای دیگر جنگیده‌ایم یا از آنها حمایت کرده‌ایم، با تروریسم در کشور خودمان ارتباطی هست."

او درعین حال گفت که ارزیابی ارتباط جنگ‌های خارجی بریتانیا با حملات ترویستی به معنی تبرئه تروریست‌ها نیست.

آقای کوربین گفت حفاظت از بریتانیا هم به مبارزه با تروریسم و هم اقدام موثر علیه دلایل و زمینه‌های آن نیاز دارد. او گفت تنها در صورتی سربازان بریتانیایی را به جنگ می‌فرستد که نیازی روشن، برنامه‌ای مشخص و منابع لازم برای مداخله نظامی و رسیدن به صلح پایدار وجود داشته باشد.

جرمی کوربین از مخالفان سرشناس جنگ آمریکا و بریتانیا در افغانستان و عراق بوده و همچنین به عنوان نماینده مجلس بریتانیا، علیه مداخله نظامی این کشور در لیبی و سوریه رای داده است.

گزارشی که هیئت تحقیق درباره نقش بریتانیا در جنگ عراق سال گذشته منتشر کرد حاکی از آن بود که بریتانیا با اطلاعات مخدوش، برمبنای قانونی ناکافی و بدون برنامه‌ریزی و منابع لازم در جنگ عراق شرکت کرد.

بسیاری جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ را یکی از دلایل اصلی بروز ناامنی‌‎های جاری در خاورمیانه و تقویت گروه‌های اسلام‌گرای افراطی می‌دانند.