فلسطینی‌ها در زندان‌های اسرائیل به اعتصاب غذای ۴۰ روزه پایان دادند

برغوثی حق نشر عکس AFP
Image caption برغوثی، از جمله ۷۰۰۰ فلسطینی زندانی در اسرائیل است

بیش از یک هزار زندانی فلسطینی در زندان‌های اسرائیل به اعتصاب غذای خود پایان دادند. آنان در اعتراض به شرایط زندان دست به این اعتصاب گروهی زده بودند که ۴۰ روز ادامه داشت.

مسئولان اسرائیلی گفته‌اند که با آغاز ماه رمضان و پس از توافق در مورد افزایش تعداد ملاقات‌های خانوادگی در زندان به دو بار در ماه این اعتصاب پایان یافت. پیش از این زندانیان اجازه داشتند تنها یک‌بار در ماه ملاقات خانوادگی داشته باشند.

بخش خدمات زندان اسرائیل گفته که این اعتصاب پس از توافق بهدست آمده با صلیب سرخ و دولت خودگردان فلسطینی پایان یافت.

این اعتصاب غذای گروهی پس آن آغاز شد که مروان برغوثی، سیاستمدار فلسطینی، در زندان دست به اعتصاب زد. او به جرم قتل پنج نفر در اسرائیل به حبس ابد محکوم شده است.

برغوثی به عنوان جانشین آینده محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مطرح بوده است.

بیشتر بخوانید:

گفته شده که ۱۸ زندانی برای درمان به بیمارستان منتقل شدند.

بنا به اعلام بخش خدمات زندان اسرائیل، شمار اعتصاب‌کنند‌گان به حدود ۱۱۸۷ نفر می‌رسید.

این اعتصاب غذا در ۱۷ آوریل، "روز زندانیان فلسطینی" آغاز شد. در این روز هر سال فلسطینی‌ها از دوستان و اقارب بازداشت‌شده شان یادبود به عمل می‌آورند.

موضوع زندانیان فلسطینی در اسرائیل یکی از موارد تنش جاری میان دو طرف است.

از دید فلسطینی‌ها این افراد "زندانیان سیاسی" هستند. بسیاری از آنان به اتهام حملات علیه اسرائیلی‌ها و موارد مشابه دیگر محکوم شده اند.

برخی دیگر بر اساس قانون موسوم به "بازداشت اداری" زندانی شده‌اند. این قانون اجازه می‌دهد تا مظنونان در فواصل زمانی شش ماه بدون وارد کردن اتهام رسمی زندانی شوند.

به گفته گروه‌های مدافع حقوق زندانیان فلسطینی، تا پایان سال گذشته میلادی حدود ۷۰۰۰ فلسطینی در زندان‌های اسرائیل در بازداشت بودند.