نشست جی ۷: گرمایش زمین ترامپ را در انزوا گذاشت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آینده نامعلوم موضع ترامپ در قبال گرمایش زمین

رهبران هفت قدرت اقتصادی جهان که در قالب نشست جی ۷ در ایتالیا گرد هم آمده بودند نتوانستند بر سر رویارویی با پدیده گرمایش زمین به بیانیه‌ای مشترک برسند.

در حالی که شش رهبر بر تعهد خود به توافق پاریس تاکید کرده‌اند، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفته نظرش را درباره پایبندی کشورش به کاهش گازهای گلخانه‌ای هفته آینده اعلام خواهد کرد.

آقای ترامپ پیش‌تر تهدید کرده بود که آمریکا را از توافق پاریس خارج خواهد کرد، او حتی در دوران انتخابات پدیده گرمایش زمین را "ساختگی" توصیف کرده بود.

آن طور که ناظران می‌گویند دونالد ترامپ که در قالب نخستین سفر خارجی‌اش به عنوان رئیس جمهوری آمریکا به نشست رهبران جی ۷ در سیسیل ایتالیا رفته بود به علت نپیوستن به دیدگاه مشترک دیگر رهبران بر سر مقابله با گرمایش زمین، در انزوا قرار گرفته است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه که او هم چون آقای ترامپ، برای نخستین بار در نشست جی ۷ شرکت می‌کرد امروز (شنبه ۲۷ مه) ابراز امیداوری کرده گفتگوهای میان شش رهبر حاضر در نشست با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را قانع کند که پیوستن به توافق پاریس برای مردم آمریکا هم سودمند است.

بیشتر بخوانید

رهبران آلمان، بریتانیا، کانادا، آلمان، ژاپن، فرانسه و ایتالیا در بحث پایبندی به توافق پاریس - که هدفش جلوگیری از خطر گرم تر شدن زمین است - اختلاف‌ها و بحث های تندی داشتند.

آنها تلاش کردند تا دونالد ترامپ را به ماندن امریکا در توافق پاریس مجاب کنند اما آقای ترامپ در توییترش اعلام کرد هفته آینده تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز گذشته گفته بود در جریان نشست سران گروه هفت بحثی "جنجالی" با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، داشته و دیگر رهبران حاضر هم تلاش کرده‌اند آقای ترامپ را قانع کنند به توافق‌نامه اقلیمی پاریس پایبند بماند.

دیروز (جمعه) پائولو جنتیلونی، نخست‌وزیر ایتالیا و میزبان نشست سران هفت کشور صنعتی هم گفته بود آقای ترامپ هنوز حاضر نیست که از توافق‌نامه پاریس حمایت کند. آقای جنتیلونی گفت: "دیگران همه تعهد کاملشان به توافق پاریس را اعلام کرده‌ند. ما مطمئنیم که آمریکا هم پس از تامل به این نتیجه می‌رسد که پایبند توافق باشد."

با وجود این، آقای ترامپ در زمینه "مبارزه با تروریسم" همسو با شش قدرت دیگر جهان شد تا یکی از بیانیه‌های نشست جی ۷ امسال در این زمینه تهیه شود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
پایان نشست سران گروه هفت؛ اختلاف‌ها همچنان باقی‌ست