مرکل: اروپا دیگر نمی‌تواند روی آمریکا و بریتانیا حساب کند

آنگلا مرکل حق نشر عکس EPA
Image caption خانم مرکل گفتگوهای خود با دونالد ترامپ را بسیار دشوار خوانده بود

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته بعد از انتخاب دونالد ترامپ در آمریکا و رای به خروج از اتحادیه اروپا در بریتانیا، اروپا دیگر نمی‌تواند روی واشنگتن و لندن "به طور کامل" حساب کند.

خانم مرکل تاکید کرده با وجود این که او خواستار حفظ رابطه دوستانه با آمریکا و بریتانیا و همچنین روسیه است اما اروپا اکنون باید "خودش برای سرنوشت خودش تلاش" کند.

صدراعظم آلمان این سخنان را تنها یک روز پس از نشست سران هفت قدرت اقتصاد جهان (جی ۷) عنوان کرده است؛ نشستی که نتوانست بر سر تجدید تعهد به توافق اقلیمی پاریس به توافق برسد.

دونالد ترامپ که در این نشست در برابر شش رهبر دیگر قرار گرفت، گفته تصمیم خود درباره تعهد واشنگتن به توافق پاریس را هفته آینده اعلام خواهد کرد.

خانم مرکل امروز یکشنبه (۲۸ مه - هفتم خرداد) در مونیخ و در جریان یک متینگ انتخاباتی سخن می‌گفت تاکید کرده: "آن دوران که ما می‌توانستیم به طور کامل روی دیگران حساب کنیم، رو به زوال است. من این واقعیت را طی چند روز گذشته دریافتم."

صدراعظم آلمان همچنین گفته با توجه به شرایط جدید آلمان باید بر راوبطش با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری جدید فرانسه الویت دهد.

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس @realDonaldTrump
Image caption آقای ترامپ در توییتر نوشته تصمیمش درباره ماندن یا ترک توافق اقلیمی پاریس را در چند روز آینده اعلام خواهد کرد

خانم مرکل دو روز پیش و پس از گفتگوی خودش و رهبران فرانسه، ایتالیا، ژاپن، کانادا و بریتانیا با دونالد ترامپ، بر سر پدیده گرمایش زمین و توافق اقلیمی پاریس، این گفتگوها را "بسیار دشوار" خوانده بود.

آقای ترامپ در دوران انتخابات وعده داده بود که آمریکا را از توافق پاریس خارج خواهد کرد؛ توافقی که برای نخستین بار در پی اجماعی جهانی همه دولت‌ها را متعهد می کند برای کاهش تولید دی اکسید کربن و گازهای گلخانه‌ای به طور جدی اقدام کنند.

با وجود این که آقای ترامپ به رهبران جی ۷ گفته تصمیمش را طی چند روز آینده اعلام خواهد کرد امروز (یکشنبه) در برخی رسانه‌های آمریکایی گزارش شد او "به افراد نزدیک به خود در خفا گفته قصد ترک توافق پاریس را دارد".

این در حالی است که آقای ترامپ پس از بازگشت به واشنگتن نخستین سفر خارجی خود را که از عربستان سعودی آغاز شد و به اجلاس جی ۷ ختم شد، "بسیار موفق با دستاوردهایی بزرگ" توصیف کرد.

با وجود این، آقای ترامپ در زمینه "مبارزه با تروریسم" همسو با شش قدرت دیگر جهان شد تا یکی از بیانیه‌های نشست جی ۷ امسال در این زمینه تهیه شود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
پایان نشست سران گروه هفت؛ اختلاف‌ها همچنان باقی‌ست