ترامپ جواب مرکل را در توییتر داد: آلمان باید بیشتر به ناتو بپردازد

دونالد ترامپ حق نشر عکس AFP

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا امروز در توییتر خود نوشت که کسری تراز بازرگانی آمریکا و آلمان برای آمریکا "خیلی بد" است و وعده داد دولت آلمان را مجبور کند بودجه بیشتری به ناتو بپردازد.

آقای ترامپ توییت کرد: "ما یک کسری تراز تجاری عظیم با آلمان داریم به علاوه اینکه آنها خیلی کمتر از آنچه که باید برای ناتو و امور نظامی پول خرج می‌کنند. برای آمریکا خیلی بد است. این طور نخواهد ماند."

توییت دونالد ترامپ واکنشی به گفته‌های چند روز پیش آنگلا مرکل صدراعظم آلمان تلقی شد که گفته بود آمریکا دیگر متحد خیلی قابل اعتمادی نیست و اروپا باید سرنوشتش را خود به دست بگیرد.

حق نشر عکس TWITTER

"گفت و گو با آمریکا مثل گفت و گو با دیگر متحدان ما مهم است. رابطه ما با آن سوی اقیانوس اطلس بی‌نهایت مهم است. تمام آنچه که من گفتم این بود که با در نظر گرفتن شرایط موجود اکنون دلایل بیشتری وجود دارد برای این که ما اروپایی‌ها اختیارمان بیشتر دست خودمان باشد."

صدراعظم آلمان این سخنان را تنها یک روز پس از نشست سران هفت قدرت اقتصاد جهان (جی ۷) عنوان کرد؛ نشستی که نتوانست بر سر تجدید تعهد به توافق اقلیمی پاریس به توافق برسد.

پس از صحبت‌های خانم مرکل، دیگر سیاستمداران آلمانی هم از آمریکا و دونالد ترامپ انتقاد کردند. مارتین شولتز رهبر حزب سوسیال دمکرات و رقیب خانم مرکل در انتخابات آلمان که تقریبا دو ماه دیگر برگزار می‌شود آقای ترامپ را متهم کرد قصد داشته خانم مرکل را در بروکسل "سرافکنده" کند و او را متهم کرد "مثل یک رهبر مستبد رفتار می کند."

درست پیش از اجلاس جی هفت، اجلاس ناتو در بروکسل برگزار شد و رئیس جمهوری آمریکا سعی کرد ه بود کشورهای اروپایی را متقاعد کند با افزایش بودجه نظامی به حداقل دو درصد تولید ناخالص داخلی خود، سهم بیشتری از هزینه های ناتو را بپردازند. آمریکا که فرماندهی کل ناتو را در دست دارد، حدود ۷۰ درصد هزینه‌های این ائتلاف نظامی را می‌پردازد. رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا پیش از شروع اجلاس ناتو گفته بود رئیس جمهوری آمریکا با رهبران ناتو "سختگیرانه" برخورد خواهد کرد.

دونالد ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود از خانم مرکل و سیاست‌هایش به خصوص پذیرفتن پناهجویان سوری انتقاد کرده بود و متقابلا هم خانم مرکل از آقای ترامپ انتقاد کرده بود.

حق نشر عکس Reuters

سفر خانم مرکل به آمریکا بعد از ریاست جمهوری دونالد ترامپ رابطه سرد دو رهبر را بیش از پیش عیان کرد.

در ابتدای هفته که اجلاس سران هفت کشور صنعتی (جی هفت) در ایتالیا برگزار شد اختلافات آمریکای ترامپ و اروپا بیشتر خود را نشان داد. عدم حمایت ترامپ از پیمان پاریس برای مقابله تغییرات آب و هوایی زمین و همچنین موضوع ناتو از نکات اصلی اختلاف بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption مارتین شولتز رهبر حزب سوسیال دمکرات آلمان

خانم مرکل در زمان برگزاری نشست سران گروه هفت گفته بود که کشورهای عضو در بحثی "جنجالی" سعی کرده‌اند که آقای ترامپ را قانع کنند به توافق‌نامه پاریس پایبند باشد.

به گفته جنی هیل خبرنگار بی‌بی‌سی در برلین آلمانی‌ها دل خوشی از دونالد ترامپ ندارند - نه حرف هایش را می پسندند نه بازی‌های سیاسی‌اش را. خودداری او از همکاری با باقی اعضای گروه ۷ در مورد تغییرات آب و هوایی برای سیاستمداران همه طیف‌ها در این کشور زننده است.

صراحت لحن غیرعادی آنگلا مرکل به دل رای دهندگان نشسته و با توجه به این که چهار ماه تا انتخابات مانده شاید حمایت عمومی از مارتین شولتز رقیب خانم مرکل شگفت انگیز نباشد. یک تیتر بزرگ دوشنبه این بود: "مرکل مقابل ترامپ".