پلیس آلمان 'طرح حمله انتحاری را خنثی کرد'

در حمله ماه دسامبر ۱۲ نفر در بازاری در برلین کشته شدند حق نشر عکس Getty Images
Image caption در حمله ماه دسامبر ۱۲ نفر در بازاری در برلین کشته شدند

پلیس آلمان یک پناهجوی نوجوان که مظنون به طراحی یک حمله انتحاری در برلین است را بازداشت کرده است.

کارل هاینز شروتر وزیر کشور آلمان گفت که این مظنون ۱۷ ساله که سال ۲۰۱۵ وارد آلمان شد در محله اوکرمارک برلین بازداشت شد.

اما پلیس ایالت براندنبرگ می گوید هنوز این گزارش ها را تایید نکرده است که این جوان اهل سوریه است و حتما قصد انجام یک حمله را داشته.

در ماه دسامبر یک پیکارجوی جهادی ۱۲ نفر را با راندن کامیونی به یک بازار کریسمس در برلین کشت. انیس عامری عامل تونسی آن حمله بعدا به ضرب گلوله پلیس ایتالیا کشته شد.

آن حمله عملکرد نیروهای امنیتی را در کانون توجه قرار داد چون مهاجم توانسته بود با پرهیز از تجسس بدون ردگیری شدن از مرز کشورهای اروپایی بگذرد.

"پیام وداع"

پلیس براندنبرگ گفت که نیروهای ویژه این نوجوان را پس از دریافت اطلاعاتی دستگیر کردند. پلیس گفت مظنون برای خانواده اش "پیام وداع" ارسال کرده و گفته بود درحال پیوستن به "جهاد" است.

این پیام ظرف یک هفته گذشته با کمک "واتس اپ" ارسال شده بود و مقام های براندنبرگ روز دوشنبه اطلاعات مربوط به مظنون را از مقام های دو ایالت دیگر دریافت کردند.

وزیر امور داخلی ایالت براندنبرگ گفت که مظنون اهل سوریه است اما پلیس در توییتی نوشت که نه "ملیت سوری" او و نه "طرح های مشخص حمله" را تایید نمی کند و به تحقیقات ادامه می دهد.

تورستن هربست، سخنگوی پلیس، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که محققان مشغول بررسی این مساله هستند که آیا مظنون به دروغ خود را سوری معرفی کرده بود.

مظنون از سال ۲۰۱۶ در خانه ای ویژه پناهندگان بی سرپرست زیر سن قانونی در اوبرمارک در شمال شرقی برلین زندگی می کرد و قبلا هرگز مورد توجه پلیس نبود.

حق نشر عکس AFP
Image caption مظنون در برلین بازداشت شد

به گفته پلیس براندنبرگ بازجویی از او در جریان است و ماموران دفتر تحقیقات جنایی ایالت مشغول جستجوی اقامتگاه او هستند.

پلیس اضافه کرد که جزییات این طرح حمله ادعایی را به دلیل ادامه عملیات ماموران نمی تواند فاش کند.

حدود ۲۸۰ هزار پناهجو سال گذشته وارد آلمان شدند که ۶۰۰ هزار نفر کمتر از ۲۰۱۵ بود.

تصمیم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان برای باز گذاشتن موقتی مرزهای کشور در اوج بحران مهاجرت اروپا باعث شکاف عقیدتی در این کشور شد و در انتخابات پارلمانی امسال هم مهاجرت یک مساله مهم است.

خانم مرکل اخیرا سعی کرده است فرآیند اخراج پناهجویانی که درخواست آنها را رد شده را شدت دهد.

درخواست پناهندگی انیس عامری - عامل حمله برلین - هم رد شده بود اما تونس از پذیرش او خودداری می کرد. همان حادثه باعث افزایش فشار بر دولت مرکل شد.

در ماه آوریل یک پناجوی ۱۶ ساله سوری در غرب آلمان به جرم برنامه ریزی برای بمبگذاری محکوم و به دو سال حبس در زندان جوانان محکوم شد.

قاضی آن پرونده در کلن گفت که طرح حمله در مراحل خیلی ابتدایی بود و تهدیدی را متوجه عموم نمی کرد.

موضوعات مرتبط