حمله لندن؛ هفت کشته و ده‌ها مجروح به جا گذاشت

نیروهای امداد حق نشر عکس Getty Images

به گفته مقامات اسکاتلند یارد بر اثر حمله شنبه شب ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) با خودرو و چاقو در مرکز لندن هفت نفر کشته شده‌اند. سه فرد مهاجم نیز با شلیک نیروهای پلیس بریتانیا کشته شدند. ۴۸ نفر بعد از این حمله به بیمارستان منتقل شده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در توییتی حمله لندن را محکوم کرده و نوشته: "آمریکا آماده است تا آنچه را که می‌تواند برای کمک به لندن و بریتانیا انجام دهد. ما با شما هستیم. خدا نگهدار شما باشد."

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز گفته است که کشور پیش از گذشته در کنار بریتانیا ایستاده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از دفتر ریاست جمهوری فرانسه گزارش کرده است که دست کم دو شهروند فرانسوی در حملات شب گذشته لندن مجروح شده‌اند. به گفته این گزارش جراحات یکی از آنها وخیم است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، نیز در واکنش به حمله شب گذشته در لندن گفته است: "ما بدون توجه به مرزها، در وحشت و اندوه و البته با عزمی راسخ درکنار یکدیگر ایستاده‌ایم."

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، در اظهاراتی گفته است که "اروپا علیه تروریسم در کنار بریتانیا مبارزه می‌کند."

جاستن ترودو، نخست وزیر کانادا نیز دقایقی پس از انتشار اخبار مربوط به حمله لندن در توییتی نوشت: "خبر بسیار بد از لندن؛ ما اخبار را دنیال می کنیم."

ملکوم ترنبال، نخست وزیر استرالیا، نیز نوشت " در این زمان حمله تروریستی در لندن، دعا و همبستگی راسخ ما مثل همیشه با مردم بریتانیا است."

بیل انگلیش، نخست وزیر نیوزیلند، نیز گفته است "دعای مردم نیوزیلند با قربانیان این حادثه است. جانهای بسیاری توسط تروریستهایی که می‌خواهند رنج و درد را به مردم بیگناه تحمیل کنند، از بین رفته است."

حمله در لاندن بریج

حق نشر عکس Google

کمی پس از ساعت ۹ شب (شنبه ۳ ژوئن/۱۳ خرداد) به وقت گرینیچ یک خودروی وَن سفید رنگ در "لندن بریج" خود را به عابران داخل پیاده‌رو کوبید.

سپس سه مرد از این خودرو پیاده شدند و عده ای را در "بارو مارکت" در جنوب این محل با چاقو مورد حمله قرار دارند. "بارو مارکت" از محلات شلوغ است که به داشتن رستورانها و بارهایش معروف است.

براساس گزارشها نیروهای مسلح پلیس لندن ظرف حدود ۸ دقیقه حمله‌کنندگان را از پا در آوردند.

به گفته مقامات بیمارستانی دستکم ۴۸ نفر برای مداوا به بیمارستان منتقل شدند.

فرانک گاردنر، خبرنگار امور امنیتی بی بی سی، می‌گوید که سرویس اطلاعات داخلی بریتانیا (ام آی فایو) تحت فشار زیادی قرار دارد تا از حملات مشابه دیگر جلوگیری کند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، حمله شب گذشته لندن سومین حمله از این دست در سه ماه گذشته بوده است.

وی می‌افزاید که سرویسهای امنیتی بریتانیا در حال تعقیب دستکم ۵۰۰ مورد از توطئه های فعال در کشور هستند و رئیس آم آی فایو پیشتر هشدار داده بود که انتظار می‌رود که برخی از این توطئه‌ها از چتر امنیتی دستگاه‌های امنیتی در بروند. اما به گفته خبرنگار بی بی سی با حمله دیشب لندن فشارها بر این نهاد پرقدرت امنیتی بسیار زیاد شده است تا از وقوع حملات مشابه دیگر جلوگیری کند.

حق نشر عکس Gabriele Sciotto
Image caption آنچه در این عکس بر تن مردی است که به زمین افتاده یک جلیقه قلابی است که شبیه مواد منفجره است

مارک رولی، از مقامات ارشد پلیس لندن، در اظهاراتی گفته است که "مظنونان چیزی شبیه جلیقه‌های انفجاری پوشیده بودند. اما بعدا معلوم شد که این جلیقه‌ها واقعی نیست."

وی افزوده است که براساس اطلاعات آنها فقط سه نفر در جریان این حمله دست داشته‌اند.

همچنین به گفته مقامات پلیس لندن یکی از نیروهای آنها در جریان این حملات مجروح شده است.

به گفته پلیس جراحات این مامور پلیس جدی است اما خطری وی را تهدید نمی‌کند. پلیس لندن نام این افسر پلیس را نبرده است.

همچنین اعلام شده است که خانواده این نیروی پلیس در جریان این قضیه قرار دارند.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، این حادثه را "واقعه‌ای دردناک" توصیف کرده است.

صادق خان، شهردار لندن، نیز گفته است که این حمله "عمدی" بوده است که جان شهروندان بی‌گناه را هدف قرار داده است.

براساس گزارشها عملیات نیروهای ضدتروریسم بریتانیا در ساعات اولیه امروز یکشنبه (۴ ژوئن/۱۴ خرداد) همچنان ادامه دارد. همچنین گزارش شده است که جلسه امنیتی ویژه کابینه دولت موسوم به "کبرا" امروز برگزار خواهد شد.

مقامات پلیس لندن می‌گویند که آنها "درحال بررسی و برنامه‌ریزی تقویت نیروهای خود در سطح لندن و در طول روزهای آینده هستند."

به گفته آنها "نیروهای بیشتری از پلیس در لندن مستقر خواهند شد."

هارون خان، دبیرکل شورای مسلمانان بریتانیا، با صدور بیانیه‌ای حملات شنبه شب لندن را محکوم کرده است.

وی نوشته است: "مسلمانان در همه جا از حملاتی که توسط این بزدلان صورت گرفته و جان هم‌میهنان بریتانیایی ما را گرفته، منزجر و عصبانی‌اند. روی دادن این حملات آن هم در ماه رمضان که خیلی از مسلمانان به روزه‌داری و نیایش مشغولند نشان می‌دهد که مهاجمان نه به زندگی وقعی می‌دهند و نه به اعتقادات دینی پایبندند."

حق نشر عکس PA

موضوعات مرتبط