انتخابات بریتانیا؛ محافظه‌کاران پیشتازند

حق نشر عکس EPA/PA
Image caption ترزا می، رهبر حزب محافظه کار و نخست وزیر (راست) جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر

روند شمارش آرای مردم در انتخابات مجلس عوام پارلمان بریتانیا ادامه دارد؛ بی‎بی‎سی تخمین می‌زند که حزب حاکم محافظه کار بیشترین آرا را کسب کند ولی به تنهایی به اکثریت در پارلمان نرسد.

برآورد می‌شود محافظه کاران به رهبری ترزا می، نخست‌وزیر، ۳۱۶ کرسی بدست بیاورند.

نتایج اولیه خبر خوبی برای ترزا می نیست که با برگزاری انتخابات زودهنگام قصد داشت اکثریت قاطعی در پارلمان دست پیدا کند.

انتظار می رود که حزب کارگر - حزب اصلی مخالف - به رهبری جرمی کوربین، تعداد کرسی های خود را به ۲۶۵ افزایش بدهد. سهم حزب ملی‌گرای اسکاتلند ۳۲ کرسی پیش‌بینی می‌شود.

به این ترتیب، حزب محافظه کار احتمالا ۱۵ کرسی از دست خواهد داد ولی حزب کارگر حدود ۳۳ کرسی به کرسی‎های پارلمانی خود اضافه خواهد کرد.

انتظار می رود که حزب ملی‌گرای اسکاتلند ۲۲ کرسی از دست بدهد.

نیک کلگ، رهبر سابق حزب لیبرال دموکرات شکست خورده و کرسی خود را به نامزد حزب کارگر، جارد اومارا، باخته است.

جرمی کوربین خواهان کناره گیری ترزا می شده است اما نخست وزیر بریتانیا گفت که کشورش بیش از همیشه به ثبات نیاز دارد که حزب محافظه کار آن را تضمین خواهد کرد.

پیش بینی می‌شود که حزب محافظه کار ۴۳ درصد، حزب کارگر ۴۰ درصد، حزب لیبرال دموکرات ۸ درصد، حزب سبز ۲ درصد و حزب لیبرال دموکرات ۳ درصد آرا را کسب کند.

حق نشر عکس PA
Image caption یک رختشویی عمومی در آکسفورد که به مرکز رای گیری تبدیل شد

قرار است که نتایج نهایی ظهر جمعه (نهم ژوئن) اعلام شود.

اگر یکی از احزاب بتواند اکثریت کرسی‌های مجلس عوام را به دست آورد دولت آینده را تشکیل خواهد داد، در غیر این صورت، دولت اقلیت یا دولت ائتلافی تشکیل می‌شود که تا زمانی که اعتماد نمایندگان مجلس عوام را حفظ کرده باشد، دوام خواهد داشت.

حق نشر عکس Empics
Image caption به ترتیب از بالا و جهت عقربه‌های ساعت: رهبران حزب سبز٬ یوکیپ٬ کارگر٬ لیبرال دمکرات٬ پلاید کامری و حزب ملی‌گرای اسکاتلند

کاهش فاصله در رقابتی فشرده

در روزهای گذشته نظرسنجی‌های عمومی حاکی از کاهش چشمگیر فاصله بین دو حزب محافظه‌کار و کارگر بود.

ترزا می به دلیل پرهیز از مناظره رو در رو با رهبران دیگر احزاب مورد انتقادهای زیادی قرار گرفت و برخی توانایی‌های او به عنوان یک رهبر مقتدر را زیر سوال برده‌اند. واکنش خانم می به خروج آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس هم انتقادهایی برانگیخته است.

در مقابل جرمی کوربین تا چند هفته‌ پیش به طور وسیعی به عنوان شخصی با عقاید چپ افراطی و فاقد توانایی رهبری اپوزیسیون شناخته می‌شد، موفق شد دامنه حمایت از خود را گسترش دهد.

کمتر از دو ماه پیش که ترزا می برخلاف قول قبلی برگزاری انتخابات زودهنگام را اعلام کرد حزب محافظه‌کار در نظرسنجی‌ها بیش از ۲۰ درصد از حزب کارگر جلوتر بود و تصور می‌شد که بتواند به راحتی اکثریت‌ بزرگی از کرسی‌های پارلمان را به دست آورد و دولت بعدی را تشکیل دهد. اما همه نظرسنجی‌ها رشد چشمگیر حزب کارگر را نشان داد.

اد میلیبند، رهبر پیشین حزب کارگر، گفته است برنامه‌ای که جرمی کوربین برای انتخابات سال ۲۰۱۷ ارائه کرده "رادیکال‌تر" از برنامه سال ۲۰۱۵ حزب کارگر است، اما آقای میلیبیند به آن افتخار می‌کند. حمایت اد میلیبند از برنامه "رادیکال‌تر" از این جهت مهم است که حزب کارگر از آغاز رهبری آقای کوربین دچار اختلاف‌های شدید داخلی بوده است.

خانم می گویند که پیش از همه‌پرسی حامی ماندن در اتحادیه اروپا بود، اما معتقد نبود که با خروج از این اتحادیه "آسمان به زمین می‌آید" و حال که اراده مردم به خروج از اتحادیه است، او برای خروج موفقیت‌آمیز تلاش خواهد کرد.

جرمی کوربین هم از توانایی خود برای پیش بردن مذاکرات خروج دفاع کرد و گفت بلافاصله پس از به قدرت رسیدن با گذراندن قانونی حقوق اتباع اروپایی ساکن بریتانیا را تامین می‌کند و به دنبال تضمین دسترسی به بازارهای اروپایی خواهد بود.

آقای کوربین تشکیل کابینه ائتلافی با حزب ملی اسکاتلند یا لیبرال دموکرات را رد کرده است.

انتخابات دوره قبلی پارلمان در ماه مه سال ٢٠١٥ برگزار شد که حزب محافظه کار ٣٣٠ کرسی از ٦٥٠ کرسی را به دست آورد و به عنوان حزب حائز اکثریت، دولت را به رهبری دیوید کامرون تشکیل داد.

حزب کارگر ٢٣٢ کرسی، حزب ملیگرای اسکاتلند ٥٦ کرسی و حزب لیبرال دموکرات، که برای چندین دهه سومین حزب بزرگ بریتانیا بود، تنها ٨ کرسی به دست آوردند.