رای دهندگان بریتانیایی دولت آینده خود را انتخاب می‌کنند

حق نشر عکس Getty Images

از صبح پنجشنبه، ١٨ خرداد (٨ ژوئن)، رای‌گیری برای انتخاب نمایندگان مجلس عوام - مجلس سفلای پارلمان بریتانیا - در سراسر این کشور آغاز شده است.

اگر یکی از احزاب بتواند اکثریت کرسی‌های مجلس عوام را به دست آورد دولت آینده را تشکیل خواهد داد، در غیر اینصورت، دولت اقلیت یا دولت ائتلافی تشکیل می‌شود که تا زمانی که اعتماد نمایندگان مجلس عوام را حفظ کرده باشد، دوام خواهد داشت.

انتخابات بریتانیا؛ چرا پنجشنبه‌ها، چرا به این زودی؟

طبق قوانین بریتانیا، انتخابات پارلمانی باید ظرف ٢٥ روز کاری (منهای تعطیلات آخر هفته و سایر تعطیلات) از تاریخ انحلال یا پایان دوره قانونگذاری مجلس قبلی صورت گیرد و انتخابات فعلی در پی اعلام تصمیم ترزا می، نخست وزیر برای انحلال پارلمان و تصویب لایحه انحلال پارلمان در پارلمان در روز ١٩ آوریل برگزار می‌شود. در پی تصویب لایحه انحلال پارلمان، روز ۳ مه نخست وزیر فرمان ملکه برای انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید را دریافت کرد.

انتخابات دوره قبلی پارلمان در ماه مه سال ٢٠١٥ برگزار شد که حزب محافظه کار ٣٣٠ کرسی از ٦٥٠ کرسی را به دست آورد و به عنوان حزب حائز اکثریت، دولت را به رهبری دیوید کامرون تشکیل داد. حزب کارگر - حزب اصلی مخالف - ٢٣٢ کرسی، حزب ملیگرای اسکاتلند ٥٦ کرسی و حزب لیبرال دموکرات، که برای چندین دهه سومین حزب بزرگ بریتانیا بود، تنها ٨ کرسی به دست آوردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باعث کوتاه شدن عمر پارلمان و برگزاری انتخابات جدید شد

در بریتانیا، احزاب و گروه‌های متعددی فعالیت دارند و در انتخابات محلی یا سراسری شرکت می کنند. در این کشور، هر فردی به عنوان نامزد حزبی یا به طور مستقل می‌تواند نامزد نمایندگی مجلس عوام شود هر چند تمامی نامزدها باید مبلغ ٥٠٠ پوند را به عنوان سپرده نزد مقامات مسئول برگزاری انتخابات به ودیعه بگذارند. سپرده نامزدی که نتواند دست کم ٥ درصد آراء حوزه را کسب کند به نفع دولت ضبط خواهد شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حزب دارای اکثریت کرسی‌ها در مجلس عوام دولت آینده را تشکیل خواهد داد
حق نشر عکس Reuters

پارلمان بریتانیا از دو مجلس عوام و اعیان (لردها) تشکیل شده است. در گذشته، اشراف موروثی که دارای لقب لرد بودند یا کسانی که این لقب را به طور مادام العمر دریافت می‌کردند، در این مجلس عضویت مادام‌العمر داشتند. با اصلاحاتی که در دهه‌های اخیر در این مجلس صورت گرفته، تنها معدودی از اشراف موروثی به انتخاب همترازان خود عضو این مجلس می‌شوند و سایر اعضا را اشراف غیرموروثی، یعنی کسانی تشکیل می‌دهند که این عنوان را برای طول عمر خود دریافت می‌کنند.

نهاد اصلی قانونگذاری در بریتانیا مجلس عوام است. در این کشور، اعضای دولت باید عضو پارلمان باشند و معمولا نخست وزیر و وزیران اصلی از نمایندگان مجلس عوام هستند. در گذشته، نخست وزیر بریتانیا می‌توانست هر زمان که صلاح می‌دانست مجلس عوام را منحل کند اما در سال ٢٠١١ و دوره نخست وزیر دیوید کامرون، قانونی به تصویب رسید که براساس آن دوره قانونگذاری به مدت پنج سال تثبیت شد هر چند در صورت رای عدم اعتماد مجلس به دولت یا رای اکثریت دو سوم نمایندگان مجلس عوام به انحلال پارلمان، پارلمان می‌تواند منحل ‌شود.