پیشنهاد ایجاد 'مکان و محیطهای امن' برای مسلمانان در استرالیا جنجال برانگیز شد

مسلمانان در حال سجده حق نشر عکس SAEED KHAN/AFP
Image caption یک گروه اسلامی در استرالیا می گوید مسلمانان در این کشور با خصومت و سوء ظن فزاینده رو به رو هستند

پیشنهاد یک گروه اسلامی در استرالیا در مورد اجازه ایجاد "مکانها و محیطهای امن" برای جوانان مسلمان جهت دایر کردن مباحثات در مورد مسائل "تحریک آمیز" جنجال برانگیز شده است.

شورای اسلامی ایالت ویکتوریا گفته است چنین مباحثاتی در محیطهای امن اجازه می‌دهد دیدگاه‌های جوانان به طور "محترمانه و هوشمندانه به بحث وچالش کشیده شود".

اما دانیل اندروز، نخست وزیر ایالت ویکتوریا، گفته است او از ایده ایجاد اینگونه مکان‌ها که می‌تواند فرد را به افراطگرایی بکشاند "بسیار ناراحت" شده است.

ایالت ویکتوریا در اوایل هفته جاری شاهد حمله‌ای بود که گمان می‌رود حمله تروریستی بوده باشد.

روز دوشنبه (۵ ژوئن) مردی مسلح که از او با نام "یعقوب خیر" نام برده شده یک مرد را کشت و سه افسر پلیس را زخمی کرد. او همچنین هنگام محاصره یک آپارتمان توسط پلیس یک زن را گروگان گرفته بود.

پلیس پس از مدتی این فرد را از پا درآورد.

استرالیا در سال های اخیر تعدادی از حملات تندروان را در خاک خود خنثی کرده است، این کشور به دلیل هراس از بازگشت شهروندانش که در حمایت از گروه های پیکارجوی اسلامی در سوریه می جنگند در حالت آماده باش بوده است.

"مکان خشم"

شورای اسلامی ایالت ویکتوریا، که به گفته آن از حدود دویست هزار مسلمان در این ایالت نمایندگی می‌کند، می‌گوید این جمعیت مسلمان به دلیل سوء‌ظن گسترده از اختلالات روانی و مشکلات دیگر رنج می‌برد.

این گروه به یک تحقیقات پارلمانی درباره آزادی عقاید مذهبی پیشنهاد داده است تا برای یک سری ابتکارات پیشنهادی مبالغی تخصیص دهد. به گفته این گروه در حال حاضر منابع مالی به طور عمده برای اقدامات دولت در جهت مبارزه با افراطگرایی خشونت‌آمیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عدل سلمان، سخنگوی شورای اسلامی ایالت ویکتوریا، گفت به نظر این گروه پیشنهاد ایجاد "مکان‌های امن" بحث‌برانگیز نیست به این دلیل که چنین فضاهایی برای کمک به جوانان در سایر کشورهای جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

او افزود: "این تجربه خوبی است چرا که جوانان نیاز به راهی برای بیان دیدگاه های خود در محیطی امن دارند ... که در آن احساس کنند دیدگاهایشان ارزشمند است، در آنجا آنها می توانند محترمانه به چالش کشیده شوند و دیدگاه های مخالف را به بحث بکشند."

او گفت چنین مکانهایی تحت نظر کارشناسانی خواهند بود که با روش های تبادل نظر آشنا هستند و راه های مدیریت کردن بحث را بلد هستند.

او با انتقاد از سرخط مطالب رسانه‌ها که این پیشنهاد را "مکان خشم" و "مکان تنفر" خوانده‌اند گفت رسانه‌ها چیزی را که آنها خواستارش شده بودند سوء تعبیر کرده‌اند.

اما نخست وزیر ایالت ویکتوریا، امکان تامین مالی چنین ابتکاری را رد کرده است.

او گفته است: "این پیشنهاد که ممکن است جای‌هایی داشته باشیم که مردم به عنوان بخشی از برنامه افراط زدایی در آنها بالقوه می توانند تندرو شوند من را بسیار ناراحت کرده است. برای من این هیچ منطقی ندارد."

موضوعات مرتبط