۱۰ نکته‌ که باید در مورد انتخابات بریتانیا بدانید

معمولا در شب انتخابات بسیاری از نکات جالب و حائز اهمیت در میان آمار و اخبار پیاپی گم می‌شوند. در اینجا نکاتی را می‌خوانید که ممکن است در میان هیاهوی انتخاباتی از چشم دور مانده باشد.

حق نشر عکس Alamy

۱-شکست معاون سابق نخست‌وزیر و ملی‌گرایان

حزب ملی‌گرای اسکاتلند (اس. ان .پی) که مواضعی چپگرایانه دارد متحمل بیشترین ضررها شد. آلکس ساموند، رهبر پیشین حزب، کرسی خود در پارلمان محلی را به حزب محافظه‌کاران اسکاتلند باخت. انگوس رابرتسون، رهبر این حزب در پارلمان بریتانیا نیز کرسی خود را به نامزد حزب محافظه‌کار بریتانیا باخت.

نیک کلگ، معاون سابق نخست وزیر و رهبر سابق حزب لیبرال دموکرات نیز بعد از ۱۲ سال کرسی خود را به حزب کارگر باخت. هنگامی که این خبر اعلام شد از صورتش آشکارا پیدا بود که ناراحت است. اما خبر شکست او برای کسی غیر منتظره نبود زیرا یکی از سوال‌هایی که در طول شب گذشته در جستجوگر گوگل بارها تکرار و به اصلاح ترند شده بود این بود: "نیک کلگ کیست؟"

۲- مشارکت بالای مردم

این بالاترین میزان مشارکت مردم از ۱۹۹۷ در انتخابات پارلمانی بریتانیا بوده است. از آن زمان میزان مشارکت با ۲ درصد افزایش به ۶۹درصد رسیده است.

انتخابات بریتانیا؛ نخست‌وزیر محافظه‌کار به دنبال تشکیل دولت جدید

۳- جرمی کوربین جوانان را پای صندوق‎های رای کشاند

حق نشر عکس PA

به نظر می‌رسد که جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر هم در جذب جوانان به این حزب بسیار موثر بوده هم در میزان بالای مشارکت جوانان در انتخابات.

+ جرمی کوربین؛ رهبری که کوتاه نیامد

جان کورتیس، پروفسور مطالعات سیاسی می گوید در حوزه‌هایی که جمعیت ۱۸ تا ۲۴ سال نسبتا بیشتر بوده، حزب کارگر موفق به کسب کرسی‌ شده است.

همچنین در حوزه‌هایی که میزان مشارکت بالا بوده حزب کارگر بیشترین تعداد کرسی‎ها را به دست آورده است.

۴- بیشترین نمایندگان زن در تاریخ

در این انتخابات بیش از ۲۰۰ زن به پارلمان راه یافته‌اند. به این ترتیب رکورد حضور زنان در پارلمان نسبت به ۲۰۱۵ شکسته شد. در آن زمان ۱۹۱ زن به پارلمان راه یافتند.

در انتخابات اخیر زنان حدود ۳۰ درصد از نامزدها را تشکیل دادند در حالی که در ۲۰۱۵ تنها ۲۶درصد از نامزدها زن بودند.

۵- روت دیویدسون برنده اصلی محافظه‌کاران

حق نشر عکس Getty Images

شاید خانم می، رهبر محافظه‌کاران بریتانیا شب بدی را پشت سر گذاشته باشد، اما روت دیویدسون، رهبر حزب محافظه‌کار اسکاتلند، به پیروزی بی سابقه‌ای در تاریخ سیاسی معاصر بریتانیا دست یافته است.

انتخابات بریتانیا- پارلمان معلق چیست؟

با دستیابی به ۱۳ کرسی، این بهترین عملکرد حزب محافظه‎کاران اسکاتلند از سال ۱۹۸۳ بود است.

۶ - اولین زن از جمعیت سیک‎های بریتانیا نماینده پارلمان شد

حق نشر عکس PA

پریت کائور جیل، اولین زن از اقلیت سیک‎های بریتانیاست که موفق به کسب کرسی پارلمانی شده است.

خانم جیل ۴۴ ساله با کسب ۶۹۱۷ رای در حوزه برمینگام اجبستون، موفق به کسب این کرسی شد. او گفت که عشقش به سیاست را مدیون پدرش، لرد کینگ است.

لرد کینگ اولین شخصیت سیک بود که به عضویت مجلس اعیان بریتانیا درآمد.

کرسی برمینگام اجبستون از سال ۱۹۵۳ همواره در اختیار نمایندگان زن از دو حزب اصلی بریتانیا بوده است.

۷- نایجل فاراژ ممکن است به عرصه سیاست بازگردد

نایجل فاراژ در ژوییه سال پیش، پس از رسیدن به آرزویش یعنی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، از رهبری حزب استقلال بریتانیا (یوکیپ) استعفا کرد. این سومین بار بود که او از مقام خود استعفا می‌داد و ممکن است باز هم پا به عرصه سیاسی بگذارد.

۸- افزایش طرفداران حزب اتحادگرای دموکراتیک

حق نشر عکس Getty Images

حزب اتحادگرای دموکراتیک (دی.یو.پی) که حزبی راستگراست با به دست آوردن ۱۰ کرسی پارلمانی می‎خواهند به گفته خودشان در وست مینیستر "پادشاه تعیین" کنند.

اعضای ارشد آن تاکنون آشکارا مخالفت خود را با جرمی کوربین ابراز کرده و حال نیز گفته‌اند که حاضرند از دولت ترزا می یا جانشین احتمالی او حمایت کنند، زیرا گرایش‎های سیاسی هر دو حزب در راست میانه قرار دارد. هر دو حزب خواهان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند.

۹- محله اعیان‌نشین لندن "سرخ" شد

کرسی مربوط به محله اعیان‎نشین کنزینگتون در مرکز لندن که به طور سنتی و از ابتدای پیدایش آن محافظه‎کار بوده، به دست حزب کارگر افتاد.

۱۰- کاهش ارزش پوند

ارزش پوند صبح امروز، جمعه ۹ ژوئن بیش از ۲ درصد در برابر دلار کاهش داشته و به ۱.۲۶ دلار رسیده است. این بیشترین کاهش ارزش پوند در فاصله یک روز در طی یک سال اخیر به شمار می رود.