یونکر: اتحادیه اروپا به نیروی دفاعی قوی تری نیاز دارد

حق نشر عکس EPA
Image caption ناتو ماه گذشته در شمال شرقی لهستان تمرین نظامی بزرگی انجام داد

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفته است که کشورهای اتحادیه اروپا باید همکاری نظامی خود را گسترش بدهند چرا که نمیتوانند برای دفاع فقط به آمریکا تکیه کنند.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا امروز (جمعه نهم ژوئن) در کنفرانس دفاع و امنیت در پراگ گفت: "احترام ما به ناتو دیگر نمی‌تواند بهانه‌ای برای مخالفت با تلاش‌های بیشتر اروپایی‌ها در زمینه امور دفاعی باشد."

"ما هیچ گزینه دیگری برای دفاع از منافع خود در خاورمیانه، در تغییرات اقلیمی و در توافقنامه‌های تجاری خود نداریم."

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از کشورهای اروپایی عضو ناتو خواسته است هزینه‌های دفاعی خودرا افزایش بدهند.

ماه گذشته آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در پی انتخاب دونالد ترامپ در آمریکا و شروع روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گفت که اروپا دیگر نمی‌تواند به ایالات متحده و بریتانیا "وابستگی کامل" داشته باشد.

در حال حاضر بریتانیا و فرانسه نیرومندترین قدرت‌های نظامی در اتحادیه اروپا هستند، بنابراین خروج بریتانیا به طور بالقوه قدرت نظامی اروپا را تضعیف خواهد کرد.

تنها پنج کشوراز جمله ۲۹ عضو ناتو - بریتانیا، ایالات متحده، لهستان، یونان و استونی - به تعهد خود برای پرداخت حداقل دو درصد از تولید ناخالص داخلی برای دفاع عمل کرده‌اند.

تنش دوران جنگ سرد پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و تسلط شورشیان طرفدار روسیه بر منطقه جدایی طلب شرق اوکراین در سال ۲۰۱۴ دوباره شکل گرفت.

سیاستهای بی فایده

آقای یونکر همچنین گفت که "حفاظت از اروپا دیگر نمی‌تواند بدون منابع مالی بماند" اما تاکید کرد که "رقابت بین اتحادیه اروپا و ناتو مطرح نیست".

او از همکاری اتحادیه اروپا و ناتو در برخی از نقاط ناآرام دنیا مثل افغانستان، بالکان و شاخ آفریقا ستایش کرد.

اما آقای یونکر بهره‌وری پایین و برنامه‌ریزی نظامی اروپا را نکوهش کرد و گفت اتحادیه اروپا برای پروژه‌های دفاعی به همکاری خیلی بیشتری نیاز دارد.

حق نشر عکس EPA
Image caption ماه گذشته سه هزار نیروی رزمی اتحادیه اروپا در منطقه ساراگوسا در شمال شرق اسپانیا تمرین کردند

آقای یونکر گفت اتحادیه اروپا به طور متوسط برای تجهیزات و پژوهش، برای هر سرباز ۳۰ هزار دلار مصرف می‌کند در حالی که آمریکا به همین منظور ۱۲۰ هزار دلار هزینه می‌کند:

"ما با هم، نصف ایالات متحده هزینه می‌کنیم اما بهر‌وری ما فقط ۱۵ درصد بهره‌وری آمریکا است."

"مضحک است که انواع هلیکوپتر بسیار بیشتر از دولت‌هایی است که حاضر باشند آنها را بخرند. ما باید بهتر کار کنیم."

بریتانیا زمانی طولانی یکی از مخالفان شدید هر اقدامی برای تشکیل ارتش اروپایی بوده است. این کشور می‌گوید اتحادیه اروپا باید نقش ناتو را به عنوان رکن اصلی دفاعی اروپا تکرار نکند.

با این حال، انتقادات آقای ترامپ از ناتو پرسشهایی را در مورد تعهد ایالات متحده برای دفاع از اروپا مطرح کرده است.

صندوق دفاع اروپا

روز چهارشنبه کمیسیون اروپا خبر داد که دولت‌های اروپایی به توافق رسیده‌اند برای تامین بودجه پروژه‌های مشترک نظامی صندوق دفاع اروپا را تاسیس کنند.

به عبارت دیگر اتحادیه اروپا برای پروژه‌هایی که کشورهای عضو می‌خواهند با سرمایه‌گذاری مشترک اجرا کنند بودجه تخصیص می دهد.

بر مبنای این برنامه از سال ۲۰۲۰ در سال ۵۰۰ میلیون یورو برای تحقیقات مشترک نظامی و یک میلیارد یوروی دیگر در سال برای سرمایه گذاری مشترک و خرید تجهیزات نظامی، مانند هواپیماهای بدون سرنشین و هلیکوپتر در نظر گرفته خواهد شد.

اتحادیه اروپا در گذشته واحدهای رزمی مشترک به عنوان نیروی واکنش سریع تشکیل داده است اما آنها هرگز در شرایط رزمی واقعی آزمایش نشده‌اند.

بیشتر بخوانید:

ترامپ جواب مرکل را در توییتر داد: آلمان باید بیشتر به ناتو بپردازد

تانک‌های آمریکایی در آلمان چه می‌کنند؟

رئیس کمیسیون اروپا: انتخاب ترامپ ممکن است روابط آمریکا و اتحادیه اروپا را آشفته کند