ترامپ: من از رئیس اف‌بی‌آی بیعت طلب نکردم

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ترامپ گفته پس از شهادت جیمز کومی "خیالش راحت" شده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در نخستین واکنش رسمی به سخنان رئیس برکنار شده اف‌بی‌آی گفته آماده است همراه با ادای سوگند درباره محتوای سخنانش با جیمز کومی شهادت دهد.

آقای ترامپ که روز جمعه (نهم ژوئن - ۱۹ خرداد) در کاخ‌سفید برابر خبرنگاران حاضر شده بود همچنین گفت بعد از اظهارات روز گذشته آقای کومی در کنگره "خیالش راحت شده" که "نه در مظان اتهام و تحقیقات اف‌بی‌آی است و نه تلاشی برای اختلال در روند قضایی" کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین جیمز کومی، رئیس برکنار شده اف‌بی‌آی را "درز دهنده" اطلاعات معرفی کرده است؛ اشاره‌ای به انتشار محتوای یادداشت‌های آقای کومی از گفتگوهایش با رئیس جمهوری آمریکا.

"کومی بسیاری از چیزهای که من گفته بودم را تایید کرد و بعضی از چیزهایی هم که گفت واقعیت ندارد."

همزمان، کنگره آمریکا که مشغول تحقیق و تفحص درباره نقش روسیه در انتخابات ریاست جمهوری گذشته و ارتباط میان یاران آقای ترامپ و مسکو است، از کاخ‌سفید خواسته چنانچه گفتگوهای رئیس‌جمهوری با جیمز کومی جایی ضبط شده است، نسخه‌ای از آن را تا دو هفته دیگر در اختیار کمیته تحقیق کنگره قرار دهد.

جیمز کومی، رئیس برکنار شده پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، صبح پنجشنبه با حضور در کنگره آمریکا و پس از ادای سوگند تاکید کرد که "با استناد به اظهارات آقای ترامپ" او یقین دارد که اخراجش مرتبط با پرونده رسیدگی اف‌بی‌آی است که درباره ارتباط میان اعضای تیم آقای ترامپ و مسکو تحقیق می‎کند.

آقای کومی افزود: "من اخراج شدم تا نحوه تحقیقات پرونده روسیه تغییر کند یا تلاش شود تغییر داده شود. این موضوع خیلی مهم است."

جیمز کومی در پاسخ به این سوال که چرا تمام جلسات و مکالمات با آقای ترامپ را صورتجلسه کرده گفت که او در این ملاقات‌ها تنها بوده و نگران این بوده که آقای ترامپ احتمالا بعدها درباره محتوای این نشست‌ها "دروغ" بگوید.

آقای کومی افزود که او می‌دانسته احتمالا روزی برای دفاع ا زخود و اف‌بی‌آی به این یادداشت‌ها نیاز خواهد داشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جیمز کومی، رئیس اخراج شده اف‌بی‌آی فردا برای شهادت در مجلس سنای آمریکا حاضر می‌شود

با وجود این، رئیس برکنار شده اف‌بی‌آی در جلسه دیروز گفت دونالد ترامپ مستقیما از او درخواست نکرده بود تا تحقیقات درباره ادعای مربوط به مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ را متوقف کند، هر چند وقتی او را در اتاقش نگه داشته و به وزیر دادگستری و جراد کوشنر، داماد و مشاور ارشد آقای ترامپ گفته بیرون بروید، و وقتی بعد از بیرون رفتن آنها به جیمز کومی گفته "امیدوارم طوری بشه که تحقیقات درباره مایکل فلین (مشاور سابق امنیت ملی آقای ترامپ) متوقف شود."، آقای کومی برداشتش این بوده که رئیس جمهوری آمریکا از او توقع دارد که به عنوان رئیس اف‌بی‌آی، این تحقیقات را متوقف کند.

بیشتر بخوانید

با وجود این، آقای ترامپ که امروز (جمعه) بعد از دیدار با رئیس جمهوری رومانی، در باغ رز کاخ‌سفید و در یک کنفرانس خبری مشترک حاضر شده بود، اظهارات آقای کومی را رد کرد.

او به خبرنگاران گفت: "من این مرد (جیمز کومی) را به سختی می‌شناسم. آخر چه طور ممکن است از کسی که نمی شناسمش درخواست وفاداری و بیعت کرده باشم."

آقای ترامپ در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا او هم حاضر است پس از ادای سوگند درباره محتوای گفتگوهای خصوصی‌اش با جیمز کومی شهادت بدهد، گفت: "صد در صد."

آقای ترامپ همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا نوار ضبط شده‌ای از گفتگوهای او و جیمز کومی وجود دارد، گفت پاسخ این سوال را به زودی خواهد داد.

دقایقی بعد از این سخنان رئیس جمهوری آمریکا بود که کمیته اطلاعات و امنیت مجلس نمایندگان آمریکا رسما از کاخ سفید خواست در صورت وجود چنین نوارهایی آنها را تا روز ۲۳ ژوئن (دو هفته دیگر) تحویل کنگره دهد.

کمیته قضایی سنای آمریکا هم ماه گذشته درخواست مشابهی طرح کرده است اما هنوز پاسخی از کاخ‌سفید دریافت نکرده است.

آقای ترامپ چند روز بعد از اخراج جنجالی جیمز کومی در توییتر نوشته بود: "کومی بهتر است اول مطمئن شود که محتوای گفتگوهای من و او جایی ضبط نشده باشد."

جیمز کومی، دیروز در هنگام شهادت دادن در کنگره آمریکا با اشاره به این سخنان آقای ترامپ گفت: "اگر چنین نوارهایی وجود دارد درخواست می‌کنم که محتوای آنها به طور کامل پخش و علنی شود."