انتخابات ۲۰۱۷ بریتانیا: برندگان و بازندگان

Image caption پریت جيل نخستين نماينده زن سیک عضو پارلمان می‌شود و نیک کلگ (راست) سوگوار از دست دادن کرسی شفیلد هالم است

در وضعیت تردیدآمیز پارلمانی معلق در بریتانیا، بی‌بی‌سی نگاهی دارد به برندگان و بازندگان شب پر هیجان انتخابات.

پیروزی جوانان

این انتخابات پیروزی دموکراسی جوانان بود و در صندوق‌های رأی افزایش حضور جوانان ۱۸ تا ۲۴ ساله که گویی مشتاق شنیده شدن صدای‌شان هستند، گزارش شده است.

مشارکت بسیار بالای جوانان سهم حزب کارگر از صندوق‌ها را به گفته اتحادیه ملی دانشجویان تقویت کرد ولی این مدعا هنوز رسما راستی‌آزمایی نشده است.

بیانیه این اتحادیه می‌گوید که از زمان انتخابات سراسری سال ۲۰۱۵ و همه‌پرسی اتحادیه اروپا جهشی در شمار رأی‌دهندگان ثبت‌نام شده بین سنین ۱۸ تا ۲۴ سال داشته‌ایم.

هم‌چنین ۷۵۰ هزار نفر رأی‌دهنده از هنگام همه‌پرسی به سن ۱۸ سالگی رسیده بودند، که سن لازم برای رأی دادن است.

حوزه‌های انتخابیه‌ای که بیشتر سهم رده سنی ۱۸ تا ۲۴ سال را داشتند نیز بیشترین میزان افزایش حمایت از کارگر را نشان می‌دهند.

بیشتر بخوانید

حزب کارگر در مناطق دانشگاهی قوی‌ترین عملکرد را داشته است؛ از جمله در شفیلد و کنتربری.

در هدینگلی در لیدز، رأی‌دهندگان جوان کارگر نقش‌شان در پایین کشیدن دو نماینده عضو لیبرال دموکرات‌ را به سود نامزدهای کارگر جشن گرفتند.

السی، ۱۹ ساله، دانشجوی مامایی اهل هدینگلی می‌گوید که رأی‌اش "استراتژیک" بوده.

او می‌گوید: "من دانشجوی خدمات بیمه درمانی ملی هستم، در نتیجه این خودش عامل مهمی بود. حزب کارگر بسیار حامی تأمین مالی خدمات رایگان بیمه همگانی است و از آن حمایت می‌کند. فقط به خاطر حرفه‌ من نبود بلکه به خاطر کمک به دیگران هم بود."

Image caption السی از هدينگلی می‌گويد رأی‌اش به حزب کارگر استراتژيک بود

راشل توماس-جرت، ۲۳ ساله، دانشجوی مراقبت‌های بهداشتی که او هم اهل هدینگلی است می‌گوید: "فکر کردم اگر به کارگر رأی بدهم بخت بیرون راندن ترزا می بالاتر می‌رود. من دانشجوی مراقبت‌های بهداشتی‌ هستم در نتیجه خدمات بهداشتی همگانی خودش نکته بسیار مهمی است. آدم فقط به همین یک دلیل هم که باشد نباید به دولت محافظه‌کار رأی بدهد."

مشکلات اداری

در همین احوال، بعضی از دانشجویان در دانشگاه کیل در استافوردشر می‌گویند نتوانسته‌اند رأی بدهند چون به آن‌ها در صندوق‌های رأی‌گیری گفته بودند که "اسم‌های‌شان در فهرست نیست".

پیروزی برای تنوع

در میدلند غربی، عضو شورای سندول، پریت جیل اولین نماینده زن سیک پارلمان می‌شود که کرسی اجباستون بیرمنگام را برای حزب کارگر حفظ کرده است. او جای جیزلا استیوارت را گرفته است که پس از ۲۰ سال از مقام‌اش کناره‌گیری کرده است.

حق نشر عکس Inpho
Image caption راشل توماس-جرت می‌گويد به کارگر رأی داده تا بتوان ترزا می را از داونينگ استريت بيرون کند

ناکام بلندآوازه

در شفیلد هالم، معاون نخست وزیر سابق نیک کلگ یکی از چهره‌های سرشناسی بود که کرسی‌اش را از دست داد و جرد اومارا عضو حزب کارگر با ۲۰۰۰ رأی بیشتر این کرسی را از دست او خارج کرد.

اما وینس کیبل هم‌حزبی او از حزب لیبرال دموکرات، کرسی توییکنهم را که در سال ۲۰۱۵ به محافظه‌کاران باخته بود امسال پس گرفت.

پل ناتال، رهبر حزب یوکیپ، در تلاش برای به دست آوردن کرسی بوستون و اسکگنس شکست خورد و در نتیجه از رهبری حزب کناره‌گیری کرد.

لذت بردن از طنز بریتانیایی

انتخابات باعث شد بهترین استعدادهای عجیب و غریب انگلیسی با نامزدی بروز کند: مردی که به شکل یک ماهی انگشتی عظیم لباس پوشیده بود، ساندویچ‌های زبان موقع شمارش، و دعوای گربه‌ها بر سر داونینگ استریت.

کودتای محافظه‌کار

یک عضو ۲۶ ساله شورای شهر در استوک آن ترنت جنوبی برای اولین بار برای حزب محافظه‌کار پس از ۸۰ سال کرسی به دست آورده است. جک بررتون، راب فللو عضو حزب کارگر را با اکثریت ۶۶۳ از کرسی‌اش به زیر کشید.

Image caption مردی ملبس به شکل ماهی انگشتی، ساندويچ زبان و پالمرستون گربه داونينگ استریت

پیروزی لب مرزی

برای بعضی از کرسی‌ها وضعیت محافظه‌کاران لب مرزی بود: در حوزه ریچموند پارک فقط با ۴۵ رأی بیشتر برنده شدند. زک گلداسمیت هفت ماه پیش که کرسی‌اش را در انتخابات میان‌دوره‌ای از دست داد دوباره به صحنه برگشت.

در دادلی شمالی، ایان آستین عضو حزب کارگر کرسی‌اش را با اختلاف ۲۲ رأی شکننده کرسی‌اش را حفظ کرد ولی در ساوث‌همپتون ایچن، رویستون اسمیث محافظه‌کار اکثریتی را با ۳۱ رأی بیشتر به دست آورده است.

آشفتگی برای یوکیپ

یوکیپ اندکی کمتر از ۲ درصد آراء ملی را به دست آورد و در کلاکتون یعنی تنها کرسی‌اش که در سال ۲۰۱۵ به دست آورده بود به جایگاه سوم تنزل پیدا کرد.

این حزب تصمیم گرفته بود که در ۲۴۷ حوزه انتخابیه‌ای که در سال ۲۰۱۵ در آن‌ها رقابت کرده بود و ۱۹۷ تا از آن‌ها در انگلستان بودند نامزدی به میدان نفرستد.

تحلیل نتایج نشان می‌دهد که در ۴۰ منطقه سهم محافظه‌کاران از آراء بیش از سهم حزب کارگر افزایش یافته است ولی سهم حزب کارگر از آراء در ۱۵۷ منطقه دیگر بیشتر افزایش یافته است.

در استوک آن ترنت جنوبی که یوکیپ در رأی سال ۲۰۱۵ جایگاه پنجم را به دست آورده بود، حزب محافظه‌کار کرسی را از حزب کارگر برای اولین بار ربود.