آلمان از تنش‌های قطر و همسایگانش ابراز نگرانی کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت آلمان از تنش‌ها در خلیج فارس ابراز نگرانی کرده است

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از تنش‌ها میان قطر و همسایگانش ابراز نگرانی کرده و گفته است که ایران، ترکیه و همه کشورهای حاشیه خلیج فارس باید برای حل این مناقشه بکوشند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید خانم مرکل که به مکزیک سفر کرده گفته است بدون حضور همه بازیگران منطقه‌ای، حل چنین وضعیتی امکان پذیر نخواهد بود.

عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، بحرین و چند کشور دیگر روابط خود با قطر را قطع کرده و مرزهای زمینی، هوایی و دریایی همسایگان عرب آن به روی این کشور بسته شده‌ است.

این کشورها قطر را به حمایت از "گروه های تروریستی" متهم کرده‌ و خواهان تغییراتی در سیاست خارجی و داخلی قطر شده‌اند. قطر این اتهام‌ها را رد کرده و گفته است از سیاست خارجی خود دست بر نمی‌دارد.

به نظر می‌رسد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم در این مناقشه طرف عربستان سعودی را گرفته است. او روز گذشته قطر را متهم کرد که "به طور تاریخی از تروریسم در سطح بالایی حمایت مالی ‌کرده است." او گفت "زمان آن فرارسیده است که حمایت قطر از تروریسم پایان بگیرد."

این در حالی است که رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا خواهان پایان محاصره قطر از طرف همسایگان عربش شده است.

خانم مرکل در مکزیک گفته است همکاری مشترک کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای پایان دادن به بحران ضروری است.

او گفته است امکان راه حل سیاسی برای بحران‌هایی مانند سوریه، لیبی و عراق بدون حضور کشورهایی مانند ترکیه، ایران و قطر وجود ندارد.

صدراعظم آلمان گفته است که خواهان حفظ موازنه قدرت در منطقه "به روشی معقولانه" است.

خانم مرکل گفته است مقابله با تروریسم در نشست ماه آینده گروه بیست در هامبورگ مطرح خواهد شد.

پیشتر وزارت امور خارجه آلمان از ایران خواسته بود دست به اقدامی نزند که به تشدید تنش‌ها در منطقه منجر شود.

مارتین شافر، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان گفت از نظر برخی دولت‌های عرب جنوب خلیج فارس، ایران در درگیری‌های منطقه نقش دارد . او گفت مهم است که ایران اقدامی انجام ندهد که "بر این آتش، نفت بیشتر بریزد. این آخرین چیزی است که منطقه به آن نیاز دارد."