دادستان کل آمریکا در پاسخ به ادعاهای مدیر سابق اف‌بی‌آی در کنگره شهادت می‌دهد

جف سشنز، دادستان کل آمریکا می‌گوید روز سه‌شنبه در کمیته اطلاعات سنا شهادت می‌دهد حق نشر عکس Reuters
Image caption جف سشنز، دادستان کل آمریکا می‌گوید روز سه‌شنبه در کمیته اطلاعات سنا شهادت می‌دهد

جف سشنز، دادستان کل آمریکا می‌گوید روز سه‌شنبه در کمیته اطلاعات سنا در پاسخ به اظهارات جیمز کومی، رییس سابق اف‌بی‌آی شهادت می‌دهد.

جیمز کومی رییس برکنار شده پلیس فدرال آمریکا به سناتورهای آمریکایی گفت از آقای سشنز خواسته بوده مانع ملاقات‌های بیشتر او و دونالد ترامپ شود.

اظهارات آقای کومی به تیتر یک بسیاری از رسانه‌های جهان تبدیل شد.

این اولین بار بود که آقای کومی علنی، روایت خود را از اختلافش با رییس جمهوری آمریکا بیان می‌کرد.

فرصت مهم

آقای سشنز در نامه‌ای که روز شنبه منتشر کرده نوشته است: "مهم است که من فرصتی برای صحبت درباره مسائل مطرح شده داشته باشم."

آقای سشنز کمیته اطلاعات سنا را تریبونی مناسب برای مطرح کردن واکنش خود خوانده است.

قرار بود دادستان کل آمریکا روز سه‌شنبه در یک کمیته دیگر مجلس نمایندگان صحبت کند و حالا نماینده او به این نشست خواهد رفت.

آقای سشنز، در پی افشا شدن ملاقات خود با نماینده روسیه پیش از تشکیل دولت جدید، خود را از ایفای نقش در تحقیقات اف‌بی‌آی پیرامون دخالت روسیه در انتخابات آمریکا کنار کشید..

آقای کومی در جلسه شهادت در سنا گفت دلایل زیادی وجود دارد که ایفای نقش جف سشنز در تحقیقات درباره روسیه را مشکل‌زا می‌کند.

با این همه رییس سابق اف‌بی‌آی حاضر به توضیح بیشتری در این خصوص در جلسه علنی سنا نشد و گفت نمی‌تواند آنها را آشکارا بیان کند.

آقای کومی همچنین دولت دونالد ترامپ را به "دروغ‌گویی" متهم کرد و گفت آقای ترامپ پیوسته از او تعریف می‌کرد و علیرغم این موضوع به دلیل روند پیگیری تحقیقات روسیه اخراج شده است.

رییس جمهوری آمریکا در واکنش به حرف‌های آقای کومی گفته بخش‌هایی از سخنان او راست نبوده است.

کنگره آمریکا از کاخ‌سفید خواسته چنانچه گفتگوهای رئیس‌جمهوری با جیمز کومی جایی ضبط شده است، نسخه‌ای از آن را تا دو هفته دیگر در اختیار کمیته تحقیق کنگره قرار دهد.

بیشتر بخوانید