شورای احزاب جهادی و ملی: با معترضان کابل همراهیم، ولی راه‌ها را باز کنند

شورای عالی احزاب جهادی و ملی افغانستان حق نشر عکس facebook/Sayed Mansoor Naderi
Image caption شورای عالی احزاب جهادی و ملی افغانستان

شورای احزاب جهادی و ملی افغانستان اعلام کرد که با خواست معترضان در کابل مبنی بر انجام اصلاحات بنیادی در حکومت همسو است. این شورا اما از معترضان خواسته است تا به مسدود کردن جاده‌ها پایان دهند.

شورای عالی احزاب جهادی و ملی که مرکب از شماری از احزاب جهادی افغانستان است، امروز (یکشنبه، ۲۱ جوزا/خرداد) در یک نشست خبری حمایت خود را از حق قانونی اعتراضات و تظاهرات شهروندان اعلام کرد.

صبغت‌الله مجددی از رهبران جهادی افغانستان که اعلامیه این شورا را به خوانش گرفت، گفت آنها نیز خواهان اصلاحات بنیادی در حکومت هستند و در این بخش با معترضان در کابل همسو می‌باشند.

این رهبر جهادی از معترضان خواسته است تا جاده‌های مسدود شده در کابل را باز کنند تا "مبادا سبب نزول قهر الهی" شود.

بامداد چهارشنبه ۱۰ جوزا، انفجار شدیدی در کابل رخ داد که دست‌کم ۹۰ کشته و صدها زخمی به جا گذاشت. دو روز پس از آن زمانی که شهروندان کابل به دنبال افزایش ناامنی‌ها، در مقابل ارگ ریاست جمهوری دست به اعتراض زدند، در نتیجه تیراندازی نیروهای امنیتی بر تظاهرکنندگان ۶ نفر کشته و بیش از ده نفر زخمی شدند.

یک روز پس از آن در مراسم خاکسپاری یکی از این معترضان کشته شده، انفجارات هفت کشته و بیش از صد زخمی به جا گذاشت. از آن زمان تاکنون معترضان در کابل در چندین منطقه خیمه‌های اعتراضی برپا کرده و دست به تحصن زده اند. برکناری سران امنیتی افغانستان و پیگیرد قانونی عاملان تیراندازی بر معترضان از خواست‌های این معترضان است.

حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES
Image caption تظاهرات علیه دولت افغانستان به خشونت کشید

آقای مجددی در نشست خبری امروز گفت شورای احزاب جهادی و ملی از سران حکومت می‌خواهد به خواست‌های معقول معترضان پاسخ مثبت بدهد.

این رهبر جهادی اما گفت: "مناسب نیست که افراد بزرگ حکومت برطرف شوند، اصلاح قاطع را می‌خواهیم، می‌خواهیم که نظام را اصلاح کنند. خطای بزرگ می‌کنند و باید اصلاح کنند. اگر اصلاح نکنند باز زمانی می‌رسد که باید از حکومت برطرف شوند."

آقای مجددی به معترضان پیشنهاد کرد که حاضر است به عنوان میانجی میان آنها و دولت عمل کرده و برای عملی ساختن خواست‌های مشروع‌شان گفت‌وگو کند.

آقای مجددی با اشاره به پیامدهای اقدام معترضان به مسدود کردن جاده‌ها در کابل گفت: "در این روزهای گرم مردم سخت دچار مشکلات هستند. مریضان به شفاخانه نمی‌رسند. اطفال با مشکلات به مکتب می‌روند و کارگران و پیشه وران و دست فروشان از دستمزد خود روزانه تأمین معیشت می‌کنند، از کار و غریبی باز ماندند. این ظلم عظیم است و مبادا سبب نزول قهر الهی گردد."

شورای احزاب جهادی و ملی برای حل مشکلات در این کشور به یک اجماع ملی بین بزرگان کشور تأکید کرد.

حق نشر عکس SocialMedia

حزب جنبش نوین افغانستان: وحدت ملی باید خطر قرمز باشد

حزب جنبش نوین افغانستان نیز امروز در ارتباط با رویدادهای اخیر در این کشور نشست خبری داشت.

عالم ساعی سرپرست این حزب گفت وحدت و همبستگی شهروندان افغانستان باید خط قرمز باشد و به هیچ کسی و جناح و کشوری که در مقابل افغانستان مغرض هستند نباید اجازه عبور از این خط قرمز داده شود.

او بر تأمین امنیت در سراسر افغانستان از سوی حکومت تأکید کرد و افزود که آنها می‌خواهند عاملان تیراندازی به معترضان و حمله به مراسم خاکسپاری سالم ایزدیار شناسایی و مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.

اصلاحات با نظرداشت اصل شایسته سالاری بدون سلیقه قومی و سمتی در ارگان‌های امنیتی از دیگر خواست‌های حزب جنبش نوین از دولت افغانستان است.

آقای ساعی اما اعلام کرد که آنها با خواست تغییر نظام خلاف مسیر قانونی آن و برگزاری انتخابات پیش از وقت ریاست جمهوری مخالف هستند.