تظاهرات در اعتراض به تغییر قوانین مسکن در شانگهای چین

شانگهای حق نشر عکس Getty Images
Image caption قیمت مسکن در شانگهای رشدی سریع داشته است

پس از آن که شبکه‌های اجتماعی چین به سرکوب تظاهرکنندگان در شانگهای واکنشی تند و خشم آلود نشان دادند، اکنون گزارش شده بسیاری از این اعتراض‌ها از اینترنت پاک شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیشب (شنبه یازدهم ژوئن) صدها نفر از مردم شانگهای در اعتراض به تغییر قوانین مسکن تظاهرات کردند و با پلیس درگیر شدند.

تظاهرکنندگان به قانون منع کاربری زمین و مستغلات تجاری به مسکونی معترض بودند، اما پلیس برای جلوگیری از تظاهرات، برخی خیابان‌های شانگهای را مسدود کرد تا معترضان نتوانند خود را به مرکز شهر برسانند.

اما امروز صبح ویدیوهای درگیری پلیس با معترضان در شبکه‌های اجتماعی چین منتشر شد و کاربران به سرکوب پلیس واکنشی خشم‌آلود نشان دادند.

خبرگزاری فرانسه که این خبر را گزارش کرده، می‌گوید مقامات دولت محلی به درخواست این خبرگزاری برای اظهار نظر پاسخ نداده‌اند.

این خبرگزاری همچنین خبر داده است که ویبو (شبکه اجتماعی اصلی چین که در کنترل دولت است) اکنون بسیاری از ویدیوها و پیام‌های اعتراضی را پاک کرده است.

دولت مرکزی چین برای مهار کردن بازار داغ مسکن مجموعه‌ای از اقدامات را به اجرا گذاشته است تا از رشد بی‌رویه قیمت مسکن جلوگیری کند. از این رو دولت مدتی است بدون اینکه قوانین خیلی روشن باشد، اجازه داده زمین و مستغلات تجاری تغییر کاربری دهند و به مسکونی تبدیل شوند.

با ظهور نشانه‌هایی که بازار واقعا در خطر سقوط قرار گرفته و ممکن است کل اقتصاد کشور را به رکود بکشاند، دولت محلی وارد عمل شد و قانون را تغییر داد. اکنون کسانی که در مسکن و مستغلات سرمایه گذاری کرده بودند و در خطر از دست دادن سرمایه خود قرار گرفته‌اند.

موضوعات مرتبط