انتخابات پارلمانی فرانسه؛ حزب امانوئل مکرون در آستانه یک پیروزی بزرگ

مکرون و همسرش رای می دهند حق نشر عکس EPA
Image caption آقای مکرون برای پیش بردن اصلاحات به اکثریت پارلمانی نیاز دارد

بر اساس نخستین پیش‌بینی‌ها حزب امانوئل مکرون، در آستانه یک پیروزی بزرگ در انتخابات پارلمانی فرانسه قرار دارد.

پیش‌بینی‌ها نشان می دهد حزب "جمهوری به پیش"، حزب تازه تاسیس و میانه رییس جمهور فرانسه و حزب متحد آن "مو دم" از ۵۷۷ کرسی پارلمانی احتمالا ۴۴۵ کرسی را به خود اختصاص خواهند داد.

با شمارش کل آرا حزب آقای مکرون و حزب متحد آن بیش از ۳۲ درصد آرا را به دست آورده اند که فاصله زیادی با دیگر احزاب دارد.

گفته می شود حزب راست میانه جمهوریخواهان کمتر از ۱۶ درصد، حزب راست افراطی جبهه ملی ۱۳.۲ درصد و بعد از آن حزب چپ افراطی ۱۱ درصد آرا را به دست آورده.

حزب سوسیالیست که تا پیش از این حزب حاکم فرانسه بود فقط ۷.۴ درصد آرا را کسب کرده است.

حزب آقای مکرون تقریبا یک سال پیش تاسیس شد و بسیاری از نامزدهای این حزب، چهره‌های تازه‌وارد یا کم تجربه در عرصه سیاست فرانسه هستند و از طبقات مختلف جامعه، دانشجویان، بازنشستگان و حتی یک گاوباز تشکیل شده است.

اما میزان مشارکت خیلی کمتر از دوره قبل بود یعنی ۴۸.۷ درصد در مقایسه با ۵۷.۲ درصد در دور اول سال ۲۰۱۲ که شاید به این علت باشد که مخالفان آقای مکرون از مبارزه ناامید شده و در انتخابات شرکت فعال نداشته‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption مشارکت در انتخابات پارلمانی پایین گزارش شد

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان این "موفقیت بزرگ" حزب آقای مکرون را به او تبریک گفته است. استفان سیبرت سخنگوی خانم مرکل در توییتی نوشت که این "رای به اصلاحات" بود.

انتخابات پارلمانی فرانسه دو مرحله‌ای است و مرحله دوم آن یک‌شنبه آینده برگزار می‌شود. کسانی که در دور اول کمتر از ۱۲.۵ درصد کل واجدان شرایط رای آورده باشند حذف خواهند شد و بقیه به دور دوم خواهند رفت. در دور دوم هر کسی که بیشترین رای را داشته باشد نماینده پارلمان خواهد شد.

آقای مکرون، تقریبا یک ماه پیش با شکست قاطع مارین لوپن، نامزد حزب راست‌گرای افراطی جبهه ملی، در ۳۹ سالگی، جوان‌ترین رییس جمهور تاریخ فرانسه شد. این اولین بار در تاریخ فرانسه بود که هیچ یک از دو نامزد در مرحله دوم رای‌گیری به احزاب عمده چپ و راست تعلق نداشتند.


تحلیل هیو اسکوفیلد - خبرنگار بی بی سی در پاریس

نمی شود در دستاورد فوق العاده امانوئل مکرون شک کرد. بله، مسلما بخت با او یار بوده. اما او همینطور با قوه دید بی نظیری توانسته پیش بینی کند که چطور با حرکات صحیح در زمان مناسب می توان نقشه سیاسی فرانسه که منتظر بازنویسی بود را دوباره شکل داد.

اگر پیش بینی های دور اول محقق شود، در آن صورت تغییرات در مجمع ملی فرانسه به بزرگی سال ۱۹۵۸ خواهد بود زمانی که شارل دوگل جمهوری پنجم را همراه آورد.

صدها نماینده تازه وارد پارلمان خواهند شد، کسانی که قبلا هرگز در صحنی از این نوع یا حتی خیلی کوچکتر پا نگذاشته اند.

بزرگترین خطر برای مکرون و حزب جمهوری به پیش، تکبر است. این پیروزی بدون شک بسیار چشمگیر است اما تاکنون فقط در صندوق رای اتفاق افتاده.

مرحله بعدی طرح کلان آقای مکرون - یعنی اصلاحات - چالش بزرگتر است.


حق نشر عکس AFP
Image caption خانم لوپن گفت که سیستم انتخاباتی باعث مشارکت پایین و عملکرد ضعیف حزب او شده

بعد از اعلام نتایج، یک سخنگوی دولت گفت که رای دهندگان رغبت خود به اجرای اصلاحات عمده را نشان داده اند.

مارین لوپن رهبر جبهه ملی عملکرد ضعیف حزب خود را به مشارکت پایین مردم نسبت داد و گفت که سیستم انتخاباتی فرانسه که به نفع احزاب بزرگتر است باید اصلاح شود.