مخالف پوتین از مردم خواست در تظاهرات ضد فساد شرکت کنند

آلکسی ناوالنی حق نشر عکس Reuters

انتظار می‌رود که هواداران آلکسی ناوالنی، رهبر اصلی مخالفان روسیه، در مرکز مسکو، پایتخت، علیه "فساد" دست به اعتراض بزنند.

براساس گزارشها مقامات مجوز برگزاری تظاهرات را در منطقه‌ای دیگر به این چهره مخالف داده بودند، اما گفته شده است پس از آنکه به گفته آقای ناوالنی مقامات تلاش کردند تا شرکت‌کنندگان در این تظاهرات را "تحقیر" کنند محل آن را تغییر داده است.

مقامات قضایی هشدار داده‌اند که پلیس با هرگونه تجمع غیرقانونی مقابله خواهد کرد.

برخی از گزارشها حاکی از تعدادی تظاهرات در برخی از شهرهای شرق دور روسیه است.

آخرین موج از تظاهراتی که از سوی آقای ناوالنی برگزار شد منجر به دستگیری صدها نفر شد. در آن تجمعات که از سال ۲۰۱۲ بی‌سابقه بود هزاران نفر از جمله تعداد زیادی از نوجوانان در اعتراض به "فساد" در کشور شرکت کردند. آقای ناوالنی گزارشی را منتشر کرده بود که در آن دیمتری مدودف، نخست وزیر، را به فساد متهم کرده بود.

حق نشر عکس EPA
Image caption ناوالنی در تظاهراتی در ماه آوریل

آقای ناوالنی در درخواستی از مردم برای شرکت در تظاهرات گفته است: "من خواهان تغییر هستم. می‌خواهم در یک کشور مدرن دموکراتیک زندگی کنم. می خواهم که پول مالیات دهندگان صرف ساخت جاده، مدرسه و بیمارستان بشود؛ نه اینکه برای خرید قایقهای تفریحی، ساخت کاخ و یا باغهای انگور مصرف شود."

آقای ناوالنی که قبلا به کار وکالت مشغول بود در ماه آوریل و پس از آنکه ماده‌ای سبزرنگ به چشم وی پرتاب شد، بخشی از بینایی یک چشم خود را از دست داده است.

وی در تظاهرات قبلی و به اتهام برگزاری آنها دستگیر شده بود.

آلکسی ناوالنی به دلیل مبارزه‌ علیه فساد تبدیل به چهره شناخته شده‌ای به ویژه در میان مقامات ارشد نزدیک به کرملین شده است.

آقای ناوالنی در ماه فوریه سال جاری در یک پرونده اختلاس گناهکار شناخته شد و به همین دلیل نمی‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نامزد شود. او گفته است: "اتهامات علیه او انگیزه‌های سیاسی دارد." او سال گذشته اعلام کرده بود که قصد دارد برای کسب کرسی ریاست جمهوری در انتخابات سال ۲۰۱۸ وارد مبارزه انتخاباتی شود.

موضوعات مرتبط