عربستان قیمت سیگار و بعضی نوشیدنی‌ها را دو برابر کرد

سیگار حق نشر عکس Getty Images

دولت عربستان سعودی در اقدامی بی سابقه با وضع مالیات، قیمت سیگار و نوشیدنی‌های گازدار و انرژی زا را افزایش داده است.

این مالیات برای سیگار و نوشیدنی‌های انرژی زا ۱۰۰درصد و برای نوشیدنی‌های غیرالکلی ۵۰ درصد است.

بر همین اساس با اجرایی شدن تعرفه‌های جدید مالیاتی قیمت سیگار از دیروز یکشنبه ۱۱ ژوئن در عربستان به دو برابر افزایش یافته و هر بسته سیگار بین ۱۸ تا ۲۴ ریال سعودی (بین ۵ تا ۶ و نیم دلار آمریکا) در مغازه‌ها به فروش می‌رسد.

بنابر اعلام "اداره زکات و مالیات بر درآمد" قیمت نوشیدنی‌های انرژی زا هم از دیروز دو برابر شده است.

عربستان سعودی تنها کشوری نیست که قیمت این محصولات را افزایش داده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption بر اساس تعرفه‌های جدید در عربستان، مالیات برای سیگار و نوشیدنی‌های انرژی زا ۱۰۰ در صد و برای نوشیدنی‌های غیرالکلی ۵۰ درصد است.

این اقدام با تصمیم گروهی اعضای شورای همکاری خلیج فارس در بسیاری از این کشورها اجرا می‌شود که هدف آن مقابله با جبران کاهش درآمدهای نفتی است.

تا پیش از این، برای ده‌ها سال شهروندان عربستان سعودی در کنار معافیت مالیاتی، یارانه‌های دولتی هم دریافت می‌کردند.

به گزارش رسانه‌های عربستان تعداد زیادی از مغازه‌های عربستان پیش از اجرایی شدن این طرح، دست به احتکار این کالاها زدند ولی بعضی دیگر از مغازه‌داران این اقلام را به کلی از لیست خود خارج کردند.

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تصمیم افزایش مالیات را به پیشنهاد صندوق بین المللی پول گرفته‌اند. این صندوق البته در مورد افزایش مالیات کالاهای خاص دستورالعملی نداشته است.

اعضای شورای همکاری خلیج فارس همچنین در نظر دارند در سال آینده میلادی (۲۰۱۸) بر روی بعضی کالاهای دیگر ۵ درصد مالیات بر ارزش افزوده اعمال کنند.