شهروند آمریکایی آزاد شده توسط کره شمالی 'در حالت کماست'

اتو وارم‌بیر، دانشجوی آمریکایی که در کره شمالی زندانی شده بود حق نشر عکس Reuters
Image caption اتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی که در کره شمالی زندانی شده بود

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا از آزادی اتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی که در کره شمالی زندانی بود، خبر داده و گفته که او هم اکنون در راه بازگشت به خانه است. با این حال والدین این دانشجو می گویند که او در اغما به سر می برد.

این دانشجوی ۲۲ ساله آمریکایی حدود ۱۵ ماه پیش به اتهام تلاش برای "سرقت پوسترهای تبلیغاتی" در یک هتل در پیونگ یانگ، پایتخت این کشور به تحمل ۱۵ سال حبس با "اعمال شاقه" محکوم شد.

هنوز مشخص نیست که آیا آزادی آقای وارمبیر به سفر دنیس رادمن، ستاره آمریکایی بسکتبال به کره شمالی ارتباطی دارد یا نه.

این بسکتبالیست از دوستان کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی است و در دو سال متوالی ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی هم به این کشور سفر کرده بود.

پدر و مادر اتو گفته اند که پسرشان در طول بازداشت برای یک سال در اغما بوده است.

فرد و سیندی وارمبیر گفتند که تازه هفته پیش متوجه شدند پسرشان به فاصله کوتاهی پس از بازداشت در مارس ۲۰۱۶ به کما رفته بود.

آنها در بیانیه ای نوشتند: "متاسفانه او در اغما به سر می برد و به ما خبر داده اند که او از مارس ۲۰۱۶ در این وضعیت بوده."

واشنگتن پست به نقل از آنها نوشت که به پدر و مادر اتو گفته شده او پس از محاکمه به بیماری بوتولیسم مبتلا شده بود که یک بیماری نادر است که باعث معلولیت می شود.

به نوشته این روزنامه به او قرص های خواب آور دادند و او از آن زمان در کما بوده است.

آقای تیلرسون در بیانیه خود اشاره ای به وضعیت او نفر و فقط گفت او در حال بازگشت به کشورش است. وزیر خارجه آمریکا گفته بود به احترام خانواده وارمبیر از اظهار نظر بیشتر خودداری می کند.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Reuters
Image caption اتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی در ژانویه ۲۰۱۶ به اتهام تلاش برای "سرقت پوسترهای تبلیغاتی" در یک هتل بازداشت شد

اتو وارمبیر، که دانشجوی دانشگاه ویرجینیا در آمریکاست، در ژانویه ۲۰۱۶ دستگیر شد و به گفته رسانه‌های کره شمالی، هنگام دستگیری در نظر داشت یک پوستر تبلیغاتی شامل شعارهای میهن پرستانه را از هتل محل اقامت خود در پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی، سرقت کند.

یک ماه بعد از بازداشت (فوریه) این دانشجوی آمریکایی در یک نشست خبری در کره شمالی در "اعترافی" گفت که مرتکب جرمی بسیار سنگین شده است.

آقای وارمبیر در این نشست همچنین گفت که با طرح قبلی به این عمل مبادرت کرده بود.

دادگاه عالی کره شمالی دو ماه بعد از بازداشت این شهروند آمریکایی (مارس ۲۰۱۶) او را به پانزده سال حبس با اعمال شاقه محکوم کرد که دولت آمریکا هم در واکنش به این اقدام خواستار آزادی فوری او شد.

بازداشت بازدیدکنندگان خارجی در کره شمالی بی‌سابقه نیست.

‌در چند مورد، دولت پیونگ یانگ با دستگیری و حبس شهروندان آمریکایی موفق شده شخصیت‌های مشهور آمریکایی را وادار کند برای درخواست آزادی آنان به کره شمالی سفر کنند و به استفاده تبلیغاتی از این سفرها و تلاش برای کسب امتیازات اقتصادی و سیاسی پرداخته است.

مطالب مرتبط