وزیر دفاع آمریکا: فعلا در افغانستان خبری از پیروزی نیست

ماتیس حق نشر عکس Reuters

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا به کنگره این کشور گفت در حال حاضر آمریکا در وضعیت پیروزی در جنگ با طالبان نیست، اما این وضع به زودی تغییر می‌کند.

وزیر دفاع آمریکا گفته است تا یک ماه دیگر استراتژی جدید دولت آمریکا برای مقابله با طالبان را به کنگره ارائه می‌کند.

آقای ماتیس که در برابر کمیته نیروهای مسلح سنا صحبت می‌کرد گفت از نظر او در حال حاضر طالبان در حال قدرت گرفتن در افغانستان است.

وقتی که جان مک کین سناتور بانفوذ جمهوری خواه به آقای ماتیس گفت آمریکا باید فورا استراتژی خود را تغییر دهد و نیروهای بیشتری را برای تغییر وضعیت به افغانستان اعزام کند، ژنرال ماتیس گفت دولت نیاز به این فوریت را حس می‌کند.

آمریکا در حال حاضر بیش از ۸ هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد که بیشتر مشغول آموزش نظامیان افغان و عملیات حمایتی از آنها در جنگ با شورشیان مخالف دولت هستند.

ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، پیشتر گفته بود برای موفقیت ماموریت در افغانستان، شمار نیروهای آمریکایی در این کشور باید افزایش یابد.

انتظار می‌رود در استراتژی جدید پنتاگون در افغانستان با افزایش نیروهای نظامی آمریکا در این کشور موافقت شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در حال حاضر حدود ۱۳ هزار نیروی نظامی ناتو در افغانستان مستقر است که اغلب آنها آمریکایی هستند

روز سه‌شنبه امرالله صالح، وزیر دولت در امور اصلاحات بخش امنیتی افغانستان بدون اعلام دلیل از سمت خود کناره‌گیری کرد.

آقای صالح در صفحه رسمی فیسبوکش نوشته است: "من از سمت وزیر دولت در امور اصلاحات سکتور امنیتی و رئیس بورد عالی نظارت برتعینات افسران ارشد قوای دفاعی و امنیتی خودم را مستعفی می‌دانم."

آقای صالح وعده داده به زودی دلایل کناره‌گیری خود را علنی کند.

براساس تازه‌ترین بررسی ارتش آمریکا دولت افغانستان تنها ۵۹.۷ درصد از افغانستان را کنترل یا زیر نفوذ خود دارد که نسبت به یک سال قبل ۱۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

اداره بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان موسوم به سیگار اعلام کرده که تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در سال جاری میلادی به صورت تکان‌دهنده بالااست و تلفات نیروهای غیر نظامی افغانستان در سال ۲۰۱۶ نیز در بلندترین حد خود از سال ۲۰۰۹ تاکنون بوده‌ است.

یک ماه پیش دن کوتس، رئیس تشکیلات اطلاعاتی آمریکا، گفته بود با وجود افزایش کمک‌های نظامی از سوی آمریکا و متحدانش، اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان تقریبا به طور قطع در سال ۲۰۱۸ میلادی بدتر خواهد شد.

موضوعات مرتبط