مکرون: در اتحادیه اروپا هنوز به روی بریتانیا باز است

Theresa May and Emmanuel Macron in Paris on 13 June 2017 حق نشر عکس PA
Image caption آقای مکرون و خانم می در پایس دیدار کردند

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه می گوید تا زمانی که مذکرات مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) کامل نشده، بریتانیا همچنان می تواند تصمیم بگیرد در اتحادیه اروپا باقی بماند.

او در یک کنفرانس مشترک خبری با ترزا می نخست وزیر بریتانیا صحبت می کرد.

اما او گفت اذعان می کند که تصمیم خروج متعلق به مردم بریتانیا بوده و او به تصمیم آنها احترام می گذارد.

او سخنان ولفگانگ شوبل وزیر اقتصاد آلمان را منعکس کرد که گفته بریتانیا می تواند در مورد "برگزیت" (خروج از اتحادیه اروپا) تجدید نظر کند.

آقای شوبل به تلویزیون بلومبرگ گفت: "البته اگر می خواهند تصمیم‌شان را عوض کنند، معلوم است که در باز خواهد بود، اما فکر نمی کنم خیلی محتمل باشد."

آقای مکرون بعد از گفتگو با خانم می در پاریس به خبرنگاران گفت: "البته در همچنان باز است، و باز خواهد بود تا زمانی که مذاکرات برگزیت به پایان برسد."

مذاکرات رسمی در این زمینه قرار است روز ۱۹ ژوئن شروع شود اما امید خانم می برای ورود به مذاکرات با دستی پر به دلیل از اکثریت افتادن حزب محافظه کار تحت رهبری او در انتخابات هفته پیش پارلمانی نقش بر آب شده.

دفتر نخست وزیری تاکید کرده که رویکردش نسبت به برگزیت که سال گذشته تشریح شد عوض نخواهد شد.

میشل بارنیر مسئول مذاکرات برگزیت در اتحادیه اروپا روز سه شنبه هشدار داد از زمانی که خانم می ماده ۵۰ را در ماه مارس فعال کرد هیچ پیشرفتی در گفتگوهای "فوق العاده پیچیده" در این زمینه به دست نیامده است.

او بریتانیا را ترغیب کرد "خیلی سریع" گفتگوها را شروع کند و به روزنامه فایننشال تایمز گفت: "من نمی توانم با خودم مذاکره کنم."

براساس ماده ۵۰ بریتانیا قرار است تا پایان ماه مارس ۲۰۱۹ اتحادیه اروپا را ترک کند. اگر برگزیت بدون حصول توافقی مشخص انجام شود می تواند به تعرفه های تجاری میان دو طرف منجر شود.