ترامپ تصمیم‌گیری در مورد شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان را 'به پنتاگون سپرد'

ماتیس حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر دفاع آمریکا پیشتر در کنگره صحبت می کرد

عصر سه شنبه گزارش شده است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اختیار تصمیم گیری در مورد شمار نیروهای لازم در افغانستان را به وزارت دفاع سپرده است.

مقام های آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود در گفتگو با خبرگزاری های فرانسه و رویترز تایید کردند که جیمز ماتیس وزیر دفاع اکنون می تواند در مورد شمار نیروها در افغانستان تصمیم بگیرد.

اما این مقام ها گفتند که پنتاگون هنوز در مورد سطح جدید نیروها تصمیم نگرفته است.

به این ترتیب در صورت درخواست فرماندهان آمریکایی شمار سربازان این کشور در افغانستان که هم اکنون حدود ۸۴۰۰ نفر است می تواند افزایش یابد.

این تصمیم در پی درخواست های مکرر فرماندهان آمریکایی در افغانستان برای افزایش شمار نیروها گرفته می شود.

آقای ترامپ قبلا همین اختیار را در مورد شمار نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق به آقای متیس داده بود.

نیویورک تایمز اواخر ماه مه گزارش داده بود که پنتاگون مایل است پنج هزار سرباز دیگر برای کمک به ارتش افغانستان به آنجا اعزام کند.

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا پیشتر در روز سه شنبه به کنگره این کشور گفت آمریکا در حال حاضر در وضعیت پیروزی در جنگ با طالبان نیست، اما این وضع به زودی تغییر می‌کند.

وزیر دفاع آمریکا گفت تا یک ماه دیگر استراتژی جدید دولت آمریکا برای مقابله با طالبان را به کنگره ارائه می‌کند.

آقای ماتیس که در برابر کمیته نیروهای مسلح سنا صحبت می‌کرد گفت از نظر او در حال حاضر طالبان در حال قدرت گرفتن در افغانستان است.

وقتی که جان مک کین سناتور بانفوذ جمهوری خواه به آقای ماتیس گفت آمریکا باید فورا استراتژی خود را تغییر دهد و نیروهای بیشتری را برای تغییر وضعیت به افغانستان اعزام کند، ژنرال ماتیس گفت دولت نیاز به این فوریت را حس می‌کند.

آمریکا در حال حاضر بیش از ۸ هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد که بیشتر مشغول آموزش نظامیان افغان و عملیات حمایتی از آنها در جنگ با شورشیان مخالف دولت هستند.

ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، پیشتر گفته بود برای موفقیت ماموریت در افغانستان، شمار نیروهای آمریکایی در این کشور باید افزایش یابد.

انتظار می‌رود در استراتژی جدید پنتاگون در افغانستان با افزایش نیروهای نظامی آمریکا در این کشور موافقت شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در حال حاضر حدود ۱۳ هزار نیروی نظامی ناتو در افغانستان مستقر است که اغلب آنها آمریکایی هستند