سازمان ملل در مورد تلفات غیرنظامی حملات هوایی به 'پایتخت داعش' هشدار داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption رقه هدف بمباران سنگین ائتلاف به رهبری آمریکا قرار داشته است

سازمان ملل درمورد تلفات غیرنظامی در عملیات ائتلاف بین المللی علیه رقه در سوریه هشدار داده است.

روز چهارشنبه، ۲۴ خرداد (۱۴ ژوئن)، کمیسیون تحقیق سازمان ملل در مورد جرایم جنگی هشدار داد که حملات سنگین هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا به شهر رقه باعث "افزایش تکان دهنده" تلفات غیرنظامی شده و خواستار دقت بیشتر در ادامه این عملیات شد.

از هفته گذشته، نفرات "نیروهای دموکراتیک سوریه" که یک گروه متشکل از نفرات یگان‌های مدافع خلق و شبه نظامیان عرب شهر رقه را هدف حمله قرار داده اند. این گروه از حمایت آمریکا برخوردار است و هدف از حملات کنونی، گرفتن رقه از نیروهای داعش بوده است.

+ حمله 'نیروهای دموکراتیک سوریه' به رقه آغاز شد

+ پیشروی نیروهای کرد و آمریکایی در غرب 'پایتخت داعش'

شهر داعش مرکز اصلی و در واقع، "پایتخت" گروه دولت اسلامی محسوب می‌شود و تصرف توسط نیروهای تحت حمایت آمریکا دست کم از نظر روانی شکست سنگینی برای این گروه خواهد بود.

نیروهای دموکراتیک سوریه در عملیات علیه سوریه از حمایت هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار بوده‌اند و به گفته سازمان ملل، حملات هوایی به رقه باعث تلفات سنگین غیرنظامی شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption با شدت گرفتن جنگ هزاران تن از ساکنان رقه از محل سکونت خود گریخته‌اند

تا کنون نیروهای دموکراتیک سوریه توانسته بخش‌هایی از مناطق واقع در شرق، غرب و شمال رقه را از داعش پس بگیرد و در نظر دارد از این مناطق به سوی مرکز شهر پیشروی کند. در مسیر این پیشروی، حمله هوایی به مواضع داعش در شهر ضرورت یافته که نتیجه آن، به خطر افتادن جان غیرنظامیان بوده است.

پائولو پینهیرو، رئیس کمیسون تحقیق سازمان ملل همچنین در گزارشی به شورای حقوق بشر گفته است که توافق بین دولت سوریه و گروه‌های مخالف برای خروج افراد مسلح و غیرنظامیان از مناطق تحت محاصره، از جمله مناطق شرقی حلب، "ممکن است مصداق جرایم جنگی" باشد.

به گفته او، به ساکن این مناطق حق انتخاب داده نمی‌شود و آنان را مجبور به ترک محل سکونت خود می‌کنند.

موضوعات مرتبط