تنش در فیلیپین؛ کمک آمریکا به نبرد با اسلامگراها

داعش در ماراوی حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای ارتش فیلیپین از سه هفته پیش در حال جنگ با گروه‌های مرتبط با داعش در ماراوی هستند

ارتش فیلیپین می‌گوید گروهی از نیروهای آمریکایی در شناسایی و ردیابی به نیروهای فیلیپینی در شهر ماراوی کمک می‌کنند. بخش‌هایی از شهر ماراوی، در جنوب فیلیپین، از حدود سه هفته پیش به دست یک گروه‌‌های اسلامگرای مرتبط با داعش افتاده است. ارتش فیلیپین به منطقه اعزام شده اما هنوز موفق به راندن اعضای این گروه‌ها‌ از شهر نشده‌ است.

یک سخنگوی ارتش فیلیپین گفته است: "گروهی از نیروهایی آمریکایی با تجهیزاتی برای شناسایی موقعیت دشمن، به نیروهای ما کمک می‌کنند، آنها برای امنیت خود سلاح حمل می‌کنند اما اجازه دخالت مسلحانه ندارند."

درجریان درگیری‌ها تا کنون، ۲۹۰ نفر کشته شده‌اند، که ۵۸ نفرشان سربازان ارتش، ۲۶ نفر غیر نظامی و ۲۰۶ نفر هم جزو شورشیان بوده‌اند. ارتش می‌گوید حدود ۱۰۰ نفر از شورشیان در منطقه محاصره شده‌اند و حدود ۶۰۰ غیر نظامی هم در این میان گیر افتاده‌اند.

در واشنگتن، یک مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفته است که هواپیماهای شناسایی پی-۳، و هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا مشغول شناسایی و جمع آوری اطلاعات برای ارتش فیلیپین هستند. البته شنبه گذشته یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا ارتباطش را با هدایت‌کنندگانش از دست داد و سقوط کرد.

روز چهارشنبه، ارتش فیلیپین مواضع شورشیان را با توپخانه و تانک گلوله باران کرد. از ماراوی گزارش می‌رسد که شورشیان با اسقرار تک تیراندازان جلوی پیشروی ارتش را گرفته‌اند و برای همین هم ارتش از سلاح‌های سنگین استفاده می‌کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هواپیمای شناسایی پی-۳ آمریکا براس کمک به ارتش فیلیپین به منطقه اعزام شده‌است

جنگجویان اسلامگرای ماراوی چه کسانی هستند؟

کسانی که در حال حاضر در شهر ماراوی با ارتش فیلیپین درگیرند، عمدتا اعضای دو گروه ماؤوتی و ابو سیاف هستند. هر دو گروه به گروه موسوم به دولت اسلامی، یا داعش پیوسته‌اند. این دو گروه اسلامگرای تندرو، حمله‌های خونینی در فیلیپین انجام داده‌اند. ایسنیلون هپیلون، رهبر ابو سیاف، به گفته ارتش فیلیپین به گروه ماراوی پیوسته و حالا این دو گروه با هم می‌جنگند. اما گزارش شده که در مجموع ائتلافی از چند گروه اسلامگرای تندرو در این منطقه تشکیل شده است.

ابوسیاف، که قبلا به عنوان گروهی مرتبط با القاعده شناخته می‌شد، مسئولیت بمب‌گذاری بالی را در سال ۲۰۰۲ میلادی به عهده گرفت. در آن حمله ۲۰۲ نفر کشته شدند. این گروه که اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی شکل گرفت و حدود سه سال پیش در پیامی ویدیویی به داعش پیوست.

گروه ماراوی هم مسئولیت یک انفجار را در شهر داواو، زادگاه رئیس جمهوری این کشور پذیرفت که درآن ۱۴ نفر کشته شدند. این گروه که حدود پنج سال پیش تشکیل شد، اوایل به عنوان گروهی تبهکار شناخته می‌شد، اما بعد گرایشی ایدئولوژیک پیدا کرد. این گروه دو سال پیش اعلام کرد که به داعش پیوسته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اعضای گروه‌های اسلامگرا که در ماراوی اسیر ارتش فیلیپین شده‌اند

شروع درگیری‌ها

تنش در ماراوی، بعد از آن آغاز شد که نیروهای امنیتی فیلیپین تلاش کردند، ایسنیلون هپیلون، رهبر گروه ابو سیاف را دستگیر کنند. او نامش در فهرست افراد تحت تعقیب اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا است و برای سرش پنج میلیون دلار جایزه تعیین کرده‌اند.

بعد از یورش نیروهای امنیتی به بخشی از شهر ماراوی برای دستگیری او، حامیانش قیام کردند و یک بیمارستان، مدرسه و کلیسا را گرفتند. آنها همچنین به زندان محل حمله کردند و زندانیان را آزاد کردند. از آن زمان درگیری‌ها ادامه دارد.

حق نشر عکس ABU SAYYAF
Image caption گروه ابو سیاف به داعش پیوسته است

داعش که طی یک سال اخیر، بخش‌های مهمی از قلمروش را در سوریه و عراق از دست داده، در تلاش است، خارج از مرزهای خاورمیانه برای خود پایگاهی ایجاد کند. فیلیپین، با جمعیتی مسلمان در جنوب، و سابقه فعالیت گروه‌های اسلامگرا حالا ظاهرا در حال تبدیل شدن به محلی برای جنگ با گروه‌های هوادار داعش است.

موضوعات مرتبط