ضارب تیراندازی به نمایندگان کنگره آمریکا کشته شد

استیو اسکالیس حق نشر عکس Reuters
Image caption فاکس نیوز خبر داده که گلوله به ناحیه لگن استیو اسکالیس خورده اما وضعیت او باثبات است

استیو اسکالیس، از نمایندگان ارشد حزب جمهوری‌خواه آمریکا در مجلس نمایندگان و دستیارانش در جریان تمرین بیسبال در نزدیکی شهر واشنگتن هدف تیراندازی قرار گرفته‌اند.

گزارش پلیس حاکی از زخمی و بازداشت شدن ضارب بود اما دونالد ترامپ دقایقی پیش در یک بیانیه تلویزیونی گفت او جان به در نبرده و کشته شده است.

نمایندگان کنگره در حال تمرین مسابقات بیسبال سالانه کنگره بودند که قرار است روز پنج شنبه در استادیوم نشنالز در حومه واشنگتن برگزار شود.

براساس گزارش‌ها بین ۱۵ تا ۲۵ نماینده کنگره مشغول تمرین در این استادیوم بودند.

به گفته پلیس جان این دو افسر که از نیروهای محافظ نمایندگان بوده‌اند در خطر نیست.

پلیس الکساندریا در ایلات ویرجینیا گفته است خطر مهار شده است و تحقیقات در این زمینه به اداره پلیس فدرال آمریکا محول شده است.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای گفته است "ما از این تراژدی عمیقا ناراحتیم و برای اعضای کنگره، کارمندهایشان و نیروی های پلیس و امداد که در این حادثه درگیر شده‌اند دعا می‌کنیم."

آقای ترامپ بعد از صدور این بیانیه در یک سخنرانی کوتاه تلویزیونی خواستار اتحاد مردم شد و با مجروحان این حادثه ابراز همدردی کرد.

او گفت ضارب بر اثر جراحات وارده جان داده است.

مقامات آمریکایی ضارب را جیمز تی هاجکینسون از ساکنان بلویل در ایالت ایلینوی معرفی کرده اند.

حق نشر عکس دفتر دادستانی ایلینوی
Image caption ضارب، جیمز تی هاجکینسون از ساکنان بلویل در ایالت ایلینوی بوده است

میدان قتل‌عام

سناتور جمهوری خواه مایک لی به فاکس نیوز گفته است که مهاجم به آقای اسکالیس، او را با یک "تفنگ بلند" هدف گرفته است. آقای لی که از جمهوری‌خواهان ایالت یوتاست گفته برای جلوگیری از خونریزی شدید با کمربند پای آقای اسکالیس را بسته‌اند.

برد ونستراپ، نماینده مجلس از اوهایو که از در جنگ عراق پزشک و جراح خط مقدم بوده بعد از تیراندازی به کمک مجروحان و ارائه خدمات اولیه شتافته است.

رند پاول دیگر سناتور جمهوری‌خواه نیز از شلیک ۵۰ الی ۶۰ تیر از سوی فرد مهاجم خبر داده و گفته که اگر مأموران حفاظت کنگره نبودند، قتل عام صورت می گرفت.

به گفته آقای پاول بخت با انها یار بود که استیو اسکالیس در این تمرین حاضر بوده چرا که آقای اسکالیس به دلیل ارشد بودن در کنگره محافظان مخصوص خود را دارد.

رندپاول گفته است: ما هیچ دفاعی نداشتیم، میدان بازی مثل میدان قتل‌عام شده بود.

جف فلیک سناتور آریزونا گفته شدت تیراندازی به حدی بوده که تا ۱۰ دقیقه امکان نزدیک شدن به مصدومان وجود نداشته است.

به گفته آقای فلیک یکی از محافظان آقای اسکالیس که خود تیر خورده و آفریقایی آمریکایی بوده نهایتا موفق شده ضارب را هدف بگیرد.

براین اساس این محافظ با پای زخمی مرتب در حال حرکت و تیراندازی به مهاجم برای دفع آتش بوده است.

راجر ویلیامز نماینده تگزاس گفته خودش زخمی نشده ولی یکی از کارکنان او تیر خورده است.

حق نشر عکس @REPKIHUEN
Image caption روبن کیهون از نمایندگان مجلس تصویری از دعای گروهی همکاران دموکراتش برای مجروحان حادثه را در شبکه توییتر منتشر کرده است

فاکس نیوز خبر داده که گلوله به ناحیه لگن آقای اسکالیس خورده اما وضعیت او باثبات است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد او و معاون اولش مایک پنس "از نزدیک وضعیت را تحت نظر دارند".

دفتر استیو اسکالیس هم در بیانیه ای از انجام عمل جراحی بر روی او خبر داده است. بیانیه افزوده که وی پیش از ورود به اتاق عمل روحیه خوبی داشته و با همسر خود تلفنی حرف زده است.

آقای اسکالیس نماینده ایالت لوئیزیاناست.