حمایت سنای آمریکا از تحریم های تنبیهی روسیه

Anti-Trump march in Seattle, Washington, on 3 June 2017 حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات ضدترامپ در سیاتل - ادعاهای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ترامپ را به شدت تحت تاثیر قرار داده

سنای آمریکا با اکثریت بزرگی به اعمال تحریم هایی بر روسیه رای داده است که با اتهام دخالت روسیه در انتخابات سال گذشته این کشور مربوط می شود.

سناتورها با ۹۷ رای موافق در مقابل دو رای مخالف، همچنین با ایجاد موانعی موافقت کردند که هرگونه تلاش احتمالی رئیس جمهور دونالد ترامپ برای کاستن از این تحریم ها را مسدود خواهد کرد.

این مصوبه به عنوان متمم لایحه تحریم های ایران تنظیم شده بود. لایحه تحریم ایران احتمالا روز پنجشنبه به رای گذاشته خواهد شد.

به این ترتیب اگر آقای ترامپ با این مصوبه مخالفت کند باید با تحریم ایران هم مخالفت کند.

مصوبه سنا برای تحریم روسیه در خلال نگرانی ها در مورد احتمال تبانی اعضای تیم مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در جریان انتخابات تصویب می شود.

آقای ترامپ و مسکو همواره هر گونه تبانی را رد کرده اند.

هم اکنون یک دادستان ویژه، رابرت مولر (همچنین خوانده می شود مالر)، که زمانی مدیر اف بی آی بود سرپرستی تحقیقات در این باره را به عهده دارد که علاوه بر تحقیقات در دو کمیته کنگره است.

تحریم های تازه این بخش ها را هدف می گیرد:

  • افراد درگیر در فساد و نقض حقوق بشر
  • همه کسانی که برای دولت بشار اسد در سوریه سلاح می فرستند
  • افرادی که "به نمایندگی از دولت روسیه دست به فعالیت های خرابکارانه سایبری می زنند"
  • همه کسانی که با بخش های اطلاعاتی و دفاعی روسیه معامله دارند
  • بخش معدنکاری، فلزات، کشتیرانی و راه آهن روسیه

این تدابیر نیازمند تصویب مجلس نمایندگان است و برای آنکه قانونی شود باید به امضای رئیس جمهور برسد هرچند تصور می شود از حمایت کافی در کنگره برای فائق آمدن بر وتوی رئیس جمهور برخوردار باشد.

جان مکین سناتور جمهوری خواه گفت: "وقت آن است با قوت، عزم و بینشی مشترک عملا به حمله روسیه به دمکراسی در آمریکا پاسخ دهیم."

چارلز شومر رهبر اقلیت دمکرات سنا هم آن را یکی از "فراجناحی ترین" اقداماتی که ممکن است توصیف کرد.

فقط دو سناتور به نام های رند پال و مایک لی به آن رای منفی دادند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا گفت قبول دارد که باید روسیه را پاسخگو شناخت اما کنگره را ترغیب کرد از وضع هر مصوبه ای که به "دیالوگ سازنده" با مسکو لطمه بزند خودداری کند.

جف سشنز وزیر دادگستری آمریکا یکی از اعضای تیم آقای ترامپ بوده که با ادعاهایی دایر بر ملاقات های فاش نشده با مقام های روسیه در جریان انتخابات روبرو شده است.

او روز سه شنبه در یک کمیته سنا گفت که هرگونه ادعایی دایر بر تبانی او با کرملین "یک دروغ فاحش و قابل سرزنش" است.