بازرس ویژه مداخله روسیه در مورد 'کارشکنی' ترامپ تحقیق می‌کند

Robert Mueller. File photo حق نشر عکس Reuters
Image caption رابرت مالر بر تحقیقات اف بی آی در مورد دخالت روسیه و ارتباط آن با کمپین ترامپ نظارت دارد

روزنامه واشنگتن پست گزارش می دهد که رابرت مولر دادستان ویژه مشغول تحقیق درباره تلاش احتمالی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای کارشکنی در مسیر عدالت است.

این روزنامه به نقل از مقام هایی که از آنها نام نبرد نوشت که سه مدیر ارشد سازمان های اطلاعاتی قبول کرده اند که آقای مولر با آنها مصاحبه کند.

وکیل آقای ترامپ گفت که درز اطلاعات مربوط به تحقیقات به این روزنامه "زننده" است.

آقای مولر (همچنین خوانده می شود مالر) بر تحقیقات اف بی آی درباره ادعای دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا و هرگونه تماس در جریان مبارزات انتخاباتی با کمپین ترامپ نظارت دارد.

آقای ترامپ مکررا تبانی با روسیه را رد کرده و اخبار مربوط به آن را "جعلی" خوانده است.

واشنگتن پست روز چهارشنبه تصمیم آقای مولر برای تحقیق رفتار شخص رئیس جمهور را یک نقطه عطف بزرگ در تحقیقات توصیف کرد؛ تحقیقاتی که تا این اواخر بر دخالت روسیه متمرکز بود.

این روزنامه به نقل از مقام هایی که به شرط فاش نشدن نامشان صحبت می کردند نوشت که دانیل کوتس، مدیر سازمان اطلاعات ملی، مایک راجرز سرپرست آژانس امنیت ملی (ان اس ای) و ریچارد لجت که تا دوره اخیر معاون آقای راجرز بود قبول کرده اند مولر با آنها مصاحبه کند.

این روزنامه نوشت که این مصاحبه ها ممکن است همین هفته انجام شود.

این مقام ها به واشنگتن پست گفتند که تحقیقات مربوط به کارشکنی در مسیر عدالت بعد از اخراج جیمز کومی، مدیر اف بی آی، در روز ۹ مه توسط رئیس جمهور شروع شد.

حق نشر عکس Getty Images

آقای کومی پیش از آنکه اخراج شود در واکنش به سوالات آقای ترامپ گفته بود که او شخصا موضوع تحقیقات مربوط به روسیه نیست.

با این حال آقای کومی بعدا گفت که رئیس جمهور در یک دیدار خصوصی او را ترغیب کرده بود به تحقیقات درباره مایکل فلین، مشاور امنیت ملی، پایان دهد.

نیویورک تایمز هم چهارشنبه شب نوشت اخیرا با انتشار گزارش هایی این پرسش پدید آمده که آیا آقای ترامپ از این سه نفر خواسته بود به راضی کردن جیمز کومی برای پایان تحقیقات فلین کمک کنند.

آقای کوتس و آقای راجرز هفته پیش از پاسخ به سوالات کنگره در این مورد خودداری کردند.

آقای فلین در ماه فوریه بعد از خودداری از فاش کردن ابعاد تماس هایش با سرگی کیسلیاک سفیر روسیه در واشنگتن مجبور به استعفا شد.

کاخ سفید فشار آوردن بر جیمز کومی را تکذیب می کند.

دونالد ترامپ تاکنون در مورد تازه ترین تحول اظهار نظر نکرده است.

اما مارک کاسوویتز وکیل آقای ترامپ با خشم به گزارش واشنگتن پست واکنش نشان داد.

مارک کورالو سخنگوی او گفت: "درز اطلاعات اف بی آی در مورد رئیس جمهور زننده، غیرقابل توجیه و غیرقانونی است."

آقای مولر اواسط ماه مه از سوی وزارت دادگستری برای هدایت تحقیقات مربوط به ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ منصوب شد.

متحدان آقای ترامپ پیشتر در طول این هفته به رسانه های آمریکا گفته بودند که رئیس جمهور آمریکا در فکر اخراج رابرت مولر است.

اما دومین مقام عالیرتبه وزارت دادگستری آمریکا روز سه شنبه به کنگره این کشور اطمینان داد که بازرس ویژه برای انجام مأموریت خود استقلال کامل دارد و برنامه‌ای برای اخراج او در جریان نیست.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Reuters
Image caption اخراج آقای کومی این سوء ظن را پدید آورد که آقای ترامپ سعی داشته بر تحقیقات تاثیر بگذارد