شرکت بریتانیایی مخفیانه 'تجهیزات جاسوسی به خاورمیانه فروخته است'

زیردریایی هسته ای حق نشر عکس Getty Images
Image caption بی‌ای‌ئی تولید کننده تجهیزات و فناوری پیشرفته نظامی و غیرنظامی است

یک شرکت بریتانیایی تجهیزاتی به دولت‌های خاورمیانه فروخته که در شنود و جاسوسی از افراد از جمله مخالفان سیاسی کاربرد دارد.

بی‌بی‌سی اسنادی به دست آورده که نشان می‌دهد شرکت بی‌ای‌ ئی ) BAE)، که بزرگترین تولید کننده اسلحه در بریتانیاست، به طور مخفیانه وسایل شنود و تجسس همگانی به شش کشور در منطقه خاورمیانه فروخته که دولت‌هایشان به سلب آزادی و نادیده گرفتن حقوق بشر شهروندان خود متهم هستند. تجهیزات مورد اشاره را می‌توان برای شنود و دسترسی به مکالمات تلفن همراه و ایمیل‌های شخصی به کار گرفت و براساس اسناد به دست آمده، دولت‌های عربستان سعودی، امارات متحده عربی، عمان، قطر، الجزایر و مراکش خریداران این تجهیزات و فناوری مرتبط با آن بوده‌اند.

براساس این گزارش، فروش این محصولات به کشورهای خاورمیانه از طریق یک شرکت دانمارکی صورت گرفته که بی‌ای‌ئی آن را در سال ۲۰۱۱ خریداری کرد. این شرکت در دانمارک ثبت شده و دانمارکی است و با نام "شرکت تجهیزات کاربردی اطلاعات بی‌ای‌ئی" فعالیت می‌کند. این شرکت فروشنده انواعی از وسایل شنود و تجسس است که می‌توان آنها را برای جمع‌آوری، دسته‌‌بندی و تجزیه و تحلیل محتوای چند میلیون مورد ارتباط تلفنی و ایمیل به کار برد.

فردی که گفته است زمانی از کارکنان این شرکت بوده به بی‌بی‌سی گفته است که با این تجهیزات می‌توان هر گونه "ترافیک اینترنتی" را در سطح یک کشور شنود کرد یا افراد یا منابع مشخصی را زیر نظر گرفت. فناوری مورد استفاده در این تجهیزات که "اویدنت" نام دارد می‌تواند موقعیت جغرافیایی افراد مورد نظر را با پیگیری داده‌های ارسالی تلفن همراه تعیین کند. این فناوری همچنین قادر به شکستن رمز و دستیابی به اطلاعات فردی است.

اسناد به دست آمده همچنین نشان می‌دهد که برخی مراجع دولتی بریتانیا هشدار داده بودند که ممکن است از این وسایل به نحوی استفاده شود که امنیت بریتانیا و متحدان این کشور را هم به مخاطره اندازد. ایمیل‌های مبادله شده بین شرکت دانمارکی و مقامات چند وزارتخانه در بریتانیا حاکی از آن است که مقامات دولتی ابراز نگرانی کرده بودند که ممکن است از همین تجهیزات برای شکستن رمز و دسترسی به ارتباطات محرمانه و حساس بین نهادهای بریتانیایی با یکدیگر یا با متحدان این کشور استفاده شود.

در سال ۲۰۱۵، یک کارشناس دولتی بریتانیا در پاسخ به وضعیت صادرات چنین تجهیزاتی گفت که در صورتی که نهادهای امنیتی بریتانیا درخواستی برای این منظور دریافت کنند قطعا با آن مخالفت خواهند ورزید. با اینهمه، شرکت دانمارکی توانست مجوز دولت آن کشور برای صدور این تجهیزات و فناوری همراه آنها به کشورهای خاورمیانه را به دست آورد.

بی‌بی‌سی گفته است که تلاش خبرنگاران این شبکه برای دریافت اطلاعاتی از دولت‌های خاورمیانه به جایی نرسیده اما سخنگوی شرکت بی‌ای‌ئی گفته است که "فناوری ما نقشی اساسی در تواناسازی بریتانیا و متحدان آن برای مقابله با تروریسم بین‌المللی، حمایت از قانون و امنیت شهروندان در داخل و خارج از بریتانیا ایفا می‌کند." این شرکت گفته است که هنگام فروش هرگونه تجهیزاتی به دولت‌های خارجی، اطمینان حاصل می‌کند که خریداران "مقررات مربوط به صادرات و همچنین معیارهای این شرکت در زمینه فروش تجهیزات مختلف را به طور کامل رعایت می‌کنند و برای این منظور، تمامی قراردادهای ما به دقت مورد بررسی و ارزیابی کارشناسان قرار می‌گیرد."

شرکت بی‌ای‌ئی در سال ۱۹۹۹ از ادغام شرکت هوا-فضای بریتانیا (بریتیش ایروسپیس) و شرکت سیستم های الکترونیکی مارکونی تشکیل شد و در زمنیه هواپیماسازی نظامی و غیرنظامی، ساخت شناورهای نظامی و تجهیزات پیشرفته نظامی فعالیت دارد. شماری از ارتش‌های جهان از جمله بریتانیا و آمریکا از خریداران کالاهای ساخت این شرکت است.