سخنرانی نخست وزیر لهستان در مورد آشویتس مورد انتقاد قرار گرفت

حق نشر عکس EPA

مخالفان بئاتا شدوو، نخست وزیر لهستان، او را متهم کرده‌اند که از مراسم بزرگداشت قربانیان اردوگاه آشوتیس استفاده کرده است تا از سیاست‎های ضد مهاجرتی خود دفاع کند.

نخست وزیر لهستان در سخنرانی خود در این مراسم گفت: "در روزهای سخت امروزی، آشویتس این درس بزرگ را به ما می‎دهد که برای دفاع از امنیت و جان انسان‌ها باید همه توان خود را به کار گیریم."

شهردار رم به دولت ایتالیا: پناهجویان بیشتری را به شهر نفرستید

تظاهرات هزاران نفر از منتقدان دولت لهستان در ورشو

منتقدان، اظهارات نخست وزیر لهستان را به عنوان دفاع از سیاست‌های ضد مهاجرت دولت ملی‌گرای او تعبیر کرده‌اند اما سخنگوی دولت گفته است که سخنان نخست وزیر بدون در نظر گرفتن مضمون آن تحریف شده است.

در پی انتقادهای گسترده از اظهارات نخست وزیر، این نقل قول از حساب توییتر حزب حاکم "قانون و عدالت" پاک شد.

این سخنرانی روز گذشته، ۱۴ ژوئن به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد ورود اولین قطار حامل زندانیان اردوگاه آشویتس ایراد شد.

در میان ۷۲۸ لهستانی که در ژوئن ۱۹۴۰ به اردوگاه مرگ و کار اجباری آشویتس منتقل شدند، زندانیان سیاسی، دانشجویان، نظامیان و یهودیانی بودند که بسیاری از آنان از این اردوگاه مرگ جان سالم به در نبردند.

سخنرانی نخست وزیر یک روز پس از آن ایراد شد که لهستان به خاطر خودداری از پذیرش پناهجویان از سوی اتحادیه اروپا مورد انتقاد قرار گرفت.

لهستان پیشتر متعهد شده بود که در برنامه سهمیه بندی اتحادیه اروپا برای پذیرش پناهجو شرکت کند اما با به قدرت رسیدن حزب قانون و عدالت، موضع این کشور تغییر یافت.

اتحادیه اروپا از جمهوری چک، لهستان و مجارستان هم به خاطر نادیده گرفتن سیاست مشترک اتحادیه در قبال پذیرش پناهجویان شکایت کرده است.

موضوعات مرتبط