ترکیه با بازداشت قاضی سازمان ملل متحد 'مصونیت دیپلماتیک' را نقض کرده است

تضاهرات در آنکارا حق نشر عکس Reuters
Image caption محکومیت یک نماینده مخالف پارلمان نیز باعث اعتراضات در پایتخت ترکیه شده است

سازمان ملل می گوید تصمیم ترکیه برای بازداشت یکی از قضات آن نقض مصونیت دیپلماتیک و مقررات تعهد آور مربوطه است.

قاضی آیدین صفا آکای، از اعضای محاکم کیفری بین‌المللی سازمان ملل، به عضویت در سازمانی که دولت ترکیه آن را تروریستی می داند متهم شده است.

اگر درخواست تجدید نظر رد شود، او با بیش از هفت سال محکومیت در زندان روبرو خواهد شد.

آقای صفا آکای پس از کودتای نافرجام در ترکیه در سال ۲۰۱۶ به همراه هزاران نفر دیگر بازداشت و به داشتن ارتباط با فتح الله گولن، از رهبران مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، متهم شده است.

او که شهروند ترکیه است در حال حاضر به عضویت در جنبش گولن، که فتح‌الله گولن، روحانی تبعیدی مسلمان موسس آن است متهم می‌شود.

در تحولی جداگانه در آنکارا، پایتخت ترکیه، در اعتراض به زندانی کردن یک نماینده مخالف سکولار مجلس تظاهرات برگزار شده است.

انیس بربرآغلو، از حزب جمهوری خواه خلق، حزب اصلی مخالف، برای درز "اطلاعات محرمانه" به یک روزنامه به ۲۵ سال زندان محکوم شده است.

او به ارائه شواهدی متهم شده است که نشان می‌دهند سرویس‌های اطلاعاتی ترکیه از مرز سوریه سلاح انتقال می دهد. این موضوع موجب خشم رئیس جمهوری ترکیه شده است.

سردبیران و چندین روزنامه‌نگار روزنامه جمهوریت، که این مطلب را نشر کرده اند در ادامه سرکوب گسترده پس از کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ بازداشت شده اند.

مصونیت دیپلماتیک

سازمان ملل متحد در بیانیه ای گفته است تا زمان بررسی درخواست تجدید نظر آقای آکای آزاد شده است اما گذرنامه اش مصادره و خروج او از کشور ممنوع شده است.

مرکز محاکم کیفری بین‌المللی که یک نهاد وابسته به سازمان ملل است بارها خواستار آزادی او شده است؛ از جمله این نهاد دستوری صادر کرده که اجرای آن برای دولت ترکیه الزام آور است.

قاضی مرون، رئیس مرکز محاکم کیفری بین‌المللی سازمان ملل گفت که اقدام ترکیه "در نقض بیشتر مقام حقوقی قاضی آکای است که توسط حقوق بین‌المللی حفاظت می‌شود."

او از دولت ترکیه خواست به مقام حقوقی آقای آکای احترام بگذارد "و موضوع را مطابق با قوانین بین‌المللی حل کند".

آقای آکای عضو هیئت قضاتی است که قرار است در پرونده دخالت آگوستین نگیراباتواره، وزیر پیشین برنامه دولت رواندا در نسل‌کشی سال ۱۹۹۴ بازنگری کند.

دیوان کیفری بین المللی آقای نگیراباتواره را مجرم شناخته و به تحمل سی سال زندان محکوم کرده است.

خبرگزاری دوغان ترکیه گفته است بخشی از اتهام دولت ترکیه علیه آقای آکای استفاده از سیستم رمزگذاری بایلوک ( Bylock) است که به گفته دولت ترکیه برای هواداران آقای گولن ایجاد شده است.

ترکیه جنبش گولن را به تلاش برای انجام کودتا متهم می کند و آن را یک سازمان تروریستی اعلام کرده است.

آقای گولن، که در تبعید در ایالات متحده زندگی می کند، دخالت در کودتارا رد کرده است.

موضوعات مرتبط