نماینده جمهوری‌خواه: تیراندازی دیروز تقصیر اوباما است

استیو کینگ، نماینده جمهوری‌خواه به بیان اظهارات جنجالی شهرت دارد حق نشر عکس Getty Images
Image caption استیو کینگ، نماینده جمهوری‌خواه به بیان اظهارات جنجالی شهرت دارد

استیو کینگ، یکی از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفته تیراندازی روز چهارشنبه به جمهوری‌خواهان در زمین بیس‌بال، نتیجه تاکید باراک اوباما بر "تفاوت‌ها میان اقشار جامعه آمریکاست".

آقای کینگ که از سوی مردم آیوا به کنگره راه یافته، روز پنجشنبه گفت: "اوباما به جای تمرکز بر مشترکاتمان که باعث وحدت ماست بر وجوه افتراق‌مان تکیه کرد".

روز گذشته (چهارشنبه) یک مرد سفیدپوست ۶۶ ساله با آتش گشودن بروی نمایندگان جمهوری‌خواه که در زمین بیس بال مشغول تمرین بودند، پنج نفر، از جمله یک نماینده ارشد این حزب را زخمی کرد و خود هم بر اثر شلیک پلیس از پای درآمد.

استیو اسکالیس، عضو ارشد مجلس نمایندگان در جریان این تیراندازی تیر خورد.

بیشتر بخوانید:

ضارب تیراندازی به نمایندگان کنگره آمریکا کشته شد

پزشکان که در ۲۴ ساعت گذشته سه عمل جراحی بروی این عضو جمهوری‌خواه کنگره انجام داده‌اند می‌گویند وضعیت او هنوز بحرانی اما تحت کنترل است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم امروز به عیادت آقای اسکالیس رفت.

علاوه بر او، دو پلیس، یک کارمند کنگره و یک لابی‌گر جوان هم در جریان این تیراندازی مجروح شدند که حال آنها در حال بهبود گزارش شده است.

مهاجم، جیمز تی. هاجکینسون، بعد از این که با شلیک ماموران زخمی شد، در بیمارستان درگذشت.

پلیس می‌گوید تفنگ و تپانچه‌ای که او به همراه داشته به طور قانونی خریداری شده و این مرد ۶۶ سالکه اهل ایالت ایلینوی است مجوز حمل اسلحه داشته است.

سوابق آقای هاجکینسون نشان می‌دهد او از مخالفان جدی دونالد ترامپ و جمهوری‌خواهان بوده به طوری که دیروز پیش از آغاز حمله یقین پیدا کرده بود تیم حاضر در زمین بیس‌بال، تیم جمهوری‌خواهان است و نه دموکرات‌ها.

به گزارش پلیس او در جریان کارزارهای انتخاباتی سال گذشته در ستاد برنی سندرز، سناتور مستقل کنگره، به طور داوطلبانه حضور داشته است.

موضوعی که با واکنش آقای سندرز روبرو شد و او قویا هر گونه خشونت‌طلبی را محکوم کرد و گفت از شنیدن این موضوع "حالش بد شده" است.

با وجود این پلیس فدرال آمریکا و پلیس شهر الکساندریا (در جنوب واشنگتن) اعلام کرده‌اند هنوز تحقیقات درباره علل و انگیزه احتمالی مهاجم در مراحل اولیه است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
استیو اسکالیس در حمله دیروز زخمی شد و حالش وخیم است

این در حالی است که استیو کینگ، نماینده جمهوری‌خواه ایالت آیوا، امروز در یک گفتگوی رادیویی تاکید کرد: "من می خواهم بگویم که باید بخشی از علت این ماجرا را به پای باراک اوباما بنویسیم."

"او به طور جدی در جدا کردن ما از همدیگر نقش داشت. او به جای این که بر مشترکات ما تکیه کند تمرکزش را بر تفاوت‌های ما گذاشت و حالا این میوه آن تلاش‌هاست."

اظهارات آقای کینگ در حالی طرح شده که او پیش تر هم به علت سخنانش مورد انتقاد هم حزبی‌های خود قرار گرفته است.

او از مدافعان فرضیه متولد آمریکا نبودن باراک اوباما بود و یک بار هم گفته بود "مهاجران غیرقانونی ماهیچه‌های دوقلو پایشان خیلی ورزیده است چون در کار قاچاق مواد از آنسوی مرزها به داخل آمریکا هستند".

همزمان شان هنیتی، از مجریان به نام شبکه خبری فاکس هم دموکرات‌ها به علت حمله روز گذشته مقصر دانسته و گفته "آنها با بدنام کردن جمهوری‌خواهان از آنان در اذهان هیولا ساخته‌اند."

برخی از اظهارات مناقشه برانگیز قبلی آقای کینگ

استیو کینگ، ماه ژوئیه سال گذشته در گفتگو با شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفته بود "من از این حرفها در مورد "انسان های سفید پوست کهن" خسته شدم، چارلی. تو برو و در تاریخ نگاه کن ببین کجای آن چنین "زیرگروهی" از آدمیان وجود داشتند که به تمدن بشری کمک کرده‌اند..."

آقای کینگ چهار سال پیش درباره مهاجران غیرقانونی هم گفته بود: "به ازای هر کدام از اینها که قانونا مقیم می شوند، ۱۰۰ نفر دیگر اون بیرون هستند که ۱۳۰ پوند (حدود ۶۰ کیلو) وزن دارند اما ماهیچه‌های دوقلوی پایشان اندازه طالبی است؛ از بس که هر بار ۴۰ کیلو ماری جوآنا رو کولشان گذاشتند و از راه کویر از مرز رد شدند."

او تابستان سال گذشته هم درباره سیاه پوستان گفته بود: "می‌دانید بزرگترین دشمن فعلی یک آدم سیاه‌پوست، یک سیاه‌پوست دیگر است.

و بالاخره این نماینده جمهوری‌خواه دو سال پیش درباره تصویب قانون ازدواج همجنس‌گرایان گفته بود: "من یک وکیل مسیحی دارم که دیروز بهم گفت با وضع این قانون جدید، شما اگر بخواهید حتی می‌توانید با ماشین چمن زن خودتان هم ازدواج کنید. فکر کنم حق با اونه."