مایک پنس در پرونده ترامپ-روسیه وکیل گرفت

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دفتر مایک پنس می گوید که او به طور کامل بر وظایف خود و پیشبرد برنامه رئیس جمهوری آمریکا تمرکز کرده است

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در ارتباط با تحقیقات پرونده تماس‌های ستاد انتخاباتی ترامپ و روسیه یک وکیل خصوصی استخدام کرده است.

آقای پنس روز پنجشنبه (۱۵ ژوئن) اعلام کرد که ریچار کولن، از وکلای برجسته ایالت ویرجینیا را برگزیده است تا به سوالات احتمالی ماموران فدرال پاسخ بدهد.

ریچار کولن، رئیس شرکت حقوقی مک گوایر-وودز، در گذشته در پرونده‌های بزرگی نظیر ایران-کنترا و واترگیت فعال بوده است.

دونالد ترامپ هم اخیرا مارک کاسوویتز را به عنوان وکیل خصوصی خود استخدام کرد.

رسانه های آمریکا گزارش داده اند که رابرت مولر، دادستان ویژه این پرونده، مشغول تحقیق درباره تلاش احتمالی دونالد ترامپ برای کارشکنی در روند تحقیقات فدرال است.

این خبر پس از آن اعلام شد که یکی از نزدیکان آقای ترامپ از اخراج احتمالی رابرت مولر توسط رئیس جمهوری آمریکا خبر داد.

رابرت مولر را وزارت دادگستری آمریکا پس از آن منصوب کرد که دونالد ترامپ به طور ناگهانی جیمز کومی، رئیس وقت پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) را اخراج کرد. جیمز کومی به تازگی در یک جلسه کنگره دولت ترامپ را به دروغ گویی متهم کرد و گفت که به خاطر ادامه تحقیقات درباره پرونده ترامپ-روسیه اخراج شده است.

از طرف دیگر، دونالد ترامپ در شبکه توییتر به خبر تحقیقات دادستان ویژه درباره کارشکنی احتمالی وی در روند تحقیقات فدرال واکنش نشان داده است.

رئیس جمهوری آمریکا نوشت: "آنها یک تبانی جعلی با روسیه درست کردند، هیچ مدرکی پیدا نکردند، حالا دنبال (اتهام) کارشکنی در روند تحقیقات درباره داستان جعلی هستند. خوبه."

روزنامه واشنگتن پست روز پنجشنبه همچنین به نقل از منابعی ناشناس گزارش داد که سه رئیس ارشد سازمان های اطلاعاتی آمریکا قبول کرده اند که رابرت مولر با آنها صحبت کند.

وکیل آقای ترامپ در واکنش به گزارش واشنگتن پست درز اطلاعات به این روزنامه را زننده خواند.

آقای ترامپ بارها اتهم تبانی با روسیه را رد کرده و اخبار مربوط به آن را جعلی خوانده است.

جیمز کومی پیش از آنکه اخراج شود در واکنش به سوالات آقای ترامپ گفته بود که او شخصا موضوع تحقیقات مربوط به روسیه نیست.

با این حال آقای کومی بعدا گفت که رئیس جمهوری در یک دیدار خصوصی او را ترغیب کرده بود به تحقیقات درباره تماس های مقامات روسیه با مایکل فلین، مشاور امنیت ملی سابق وی، پایان دهد.